Herb Polski

22 października br. w Akademii Policji w Szczytnie odbyła się 2. edycja seminarium naukowo-praktycznego pn. „Służba w Policji – zawód z pasją”. W imieniu kierownictwa Uczelni wydarzenie zainaugurowała insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor Akademii Policji w Szczytnie.

Głównym celem seminarium było promowanie zatrudnienia w Policji, przybliżenie specyfiki służby naszych funkcjonariuszy, zaprezentowanie aktualnych wymogów stawianych przed kandydatami do służby oraz przedstawienie etapów postępowania kwalifikacyjnego. W drugiej edycji seminarium rozważano obszary związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Seminarium zorganizowane zostało przez Instytut Służby Prewencyjnej WBiNP Akademii Policji w Szczytnie, Biuro Karier APwSz, Koło Naukowe Bezpieczeństwa Wewnętrznego APwSz oraz Studenckie Koło Naukowe Ratownictwa APwSz przy współpracy z Biurem Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji, Biurem Ruchu Drogowego KGP, Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie oraz Komendą Powiatową Policji w Szczytnie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: kom. dr Norbert Andraszak oraz st. asp. Agata Trzaskoma z Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji Komendy Głównej Policji, nadkom. Robert Opas – reprezentujący Dyrektora Biura Ruchu Drogowego KGP oraz podinsp. Paweł Przybyłek – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie.

W toku panelu prelekcyjnego kom. dr Norbert Andraszak omówił procedurę doboru do Policji. Następnie sierż. szt. Joanna Manelska z KPP w Szczytnie przedstawiła pracę w Policji z punktu profilaktyka, zaś podkom. Cezary Piotrowski z Akademii Policji w Szczytnie zagłębił się w specyfikę służby funkcjonariusza komórki ruchu drogowego. Finalnie głos zabrał podkom. Tomasz Kurstak z Akademii Policji w Szczytnie, który scharakteryzował służbę policyjnych wodniaków.

Kolejnym punktem wydarzenia była część praktyczna. Zgromadzona młodzież przeszła na zewnątrz, gdzie nauczyciele akademiccy zaprezentowali bardzo efektowny pokaz kontroli drogowej połączonej z dynamicznym zatrzymaniem pojazdu, który spotkał się z gromkimi brawami ze strony licznie przybyłej młodzieży ze szkół mundurowych. Do utrzymania wysokiego poziomu ekscytacji z pewnością przyczyniły się stoiska ze sprzętem policyjnym z zakresu ruchu drogowego. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wieloma atrakcjami zapewnionymi m.in. przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, WORD w Olsztynie, Fundacji JUMPER oraz Fundacji Bezpieczni.eu. Na gości oczekiwał także poczęstunek w postaci policyjnej grochówki.

W seminarium wzięło udział blisko 250 uczniów szkół mundurowych reprezentujących Liceum Ogólnokształcące Mundurowe Spartakus w Kwidzynie, LO CN-B im. Cichociemnych w Olsztynie, XIV Liceum Ogólnokształcące im. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku, Zespół Szkół w Dobrym Mieście, I Liceum Ogólnokształcące im. 11. Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu i LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W gronie uczestników obecni byli także studenci Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.

Tekst: SKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny SKS APwSz