W dniach od 14 do 25 października 2024 r. w naszej Uczelni odbywał się kurs przygotowujący nauczycieli policyjnych do efektywnego posługiwania się narzędziami umożliwiającymi kształcenie na odległość. W przedsięwzięciu wzięło udział 20 funkcjonariuszy reprezentujących szkoły Policji z całej Polski.
Kurs specjalistyczny w zakresie efektywnego posługiwania się narzędziami umożliwiającymi kształcenie na odległość składał się z części teoretycznej oraz praktycznej. W części teoretycznej zrealizowane były tematy, w ramach których omówione zostały uwarunkowania prawne wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość w szkolnictwie policyjnym oraz szkolnictwie na poziomie szkół wyższych, prawne aspekty dotyczące praw autorskich i praw pokrewnych, ogólne zagadnienia związane z e-learningiem i jego historią, a także standardy systemów i treści szkoleniowych e-learningu. Ponadto przedstawione zostały zagadnienia w zakresie psychologicznego konspektu kształcenia zdalnego, roli i funkcji nauczyciela w społeczeństwie IT, jak również wyzwań dla edukacji na miarę obecnych czasów.
W części praktycznej kursu nauczyciele policyjni uczestniczyli w dwutygodniowych warsztatach praktycznych polegających na tworzeniu materiałów i kursów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w tym również technologii AI. Sztuczna inteligencja (AI) może znacznie ułatwić pracę nauczycielom, pomagając w planowaniu i prowadzeniu zajęć w różnych obszarach edukacji.
Dzięki wykorzystaniu AI nauczyciele mogą dostosować swoje podejście do nauczania, aby lepiej spełnić potrzeby osoby uczącej się. Sztuczna inteligencja w edukacji ma ogromny potencjał, jednak należy zastanowić się nad jej mądrym wykorzystaniem i monitorować jej wpływ na procesy edukacyjne. Wraz z postępem technologii AI można oczekiwać, że będzie ona odgrywać coraz większą rolę w planowaniu i prowadzeniu zajęć dla nauczycieli na całym świecie.
Tekst: nadkom. dr inż. Monika Hejduk APwSz, Wojciech Anielski APwSz
Korekta: SKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny APwSz