Herb Polski

29 października 2024 r. naszą Uczelnię odwiedzili przedstawiciele Szczycieńskiego Koła Diabetyków w ramach akcji „Poznajmy Szczytno”. To druga edycja inicjatywy, której Akademia Policji w Szczytnie jest partnerem.

Szczycieńscy diabetycy funkcjonują w ramach koła od 1981 roku i są jednym z najstarszych oddziałów Polskiego Związku Diabetyków. Nieprzerwanie podejmują inicjatywy mające na celu zwiększanie świadomości na temat cukrzycy, w tym jej profilaktyki oraz leczenia. Ich działalność skupia się także na organizacji spotkań okolicznościowych oraz lokalnych wycieczek pogłębiających wiedzę o miejscach i podmiotach funkcjonujących na terenie powiatu szczycieńskiego.

We wtorek, 29 października 2024 r., Akademię Policji w Szczytnie odwiedziło 25 członków Szczycieńskiego Koła Diabetyków, którzy mieli możliwość zapoznania się z podstawami taktyki i technik interwencji oraz stosowanych przez funkcjonariuszy Policji środkach przymusu bezpośredniego. W dalszej kolejności goście zwiedzili uczelnianą strzelnicę, gdzie instruktor przybliżył im w szczególności zasady panujące na strzelnicy oraz wyposażenie w broń palną znajdujące się na wyposażeniu Akademii. Finalnie odwiedzający skierowali się do Policyjnego Centrum Analityczno-Badawczego APwSz. Tam zapoznani zostali z pracowniami specjalistycznymi z zakresu fałszerstw pieniędzy, przestępczości samochodowej i narkotykowej.

Termin inicjatywy ma znamienny charakter, albowiem 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Został on ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Jego głównym celem jest zwiększenie wysiłków w celu promowania i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej.

 

Tekst: SKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny SKS APwSz