„Mobilne Dane. Mobilny Obywatel. Mobilna Policja” - to temat siedemnastych już Rozmów Gdańskich organizowanych przez Pomorski Urząd Wojewódzki i Krajowy Urząd Kryminalny Meklemburgii-Pomorza Przedniego. W tegorocznej edycji przedsięwzięcia, w gronie międzynarodowych ekspertów znaleźli się przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
W dniach 27-28 kwietnia 2016 r. w niemieckiej miejscowości Stralsund odbyła się Międzynarodowa Konferencja Rozmowy Gdańskie 2016 W tym roku międzynarodowe grono ekspertów wymieniało doświadczenia dotyczące bezpieczeństwa oraz zagrożeń związanych ze zjawiskiem mobilności współczesnego społeczeństwa.
Tematami poruszanymi podczas pierwszego dnia konferencji były: mobilność a bezpieczeństwo z perspektywy europejskiej, administracja publiczna w chmurze obliczeniowej, strategia w zakresie automatyzacji i połączenia pojazdów mechanicznych z siecią, zagadnienia prawne dotyczące nowoczesnej mobilności, zagrożenia dla systemu płatności mobilnych.
W drugim dniu konferencji poruszona została problematyka miast przyszłości, idei inteligentnego miasta „Smart City“ w Polsce, etycznych aspektów podejmowania decyzji w świecie automatyzacji, komunikacji cyfrowej urzędów i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem, mobilności i łączności w policji oraz integracji danych na potrzeby działań policji w sytuacjach kryzysowych.
W tegorocznej edycji Rozmów Gdańskich udział wzięli przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: mł. insp. dr Janusz Bryk – Dziekan Wydziału Administracji WSPol, prof. dr hab. Bernard Wiśniewski z Instytutu Nauk Społecznych WA WSPol, a także mł. insp. dr hab. inż. Jerzy Kosiński z Zakładu Studiów nad Przestępczością Zorganizowaną i Terroryzmem IBPKiT WBW WSPol, który wygłosił referat dotyczący zagrożeń dla systemu płatności mobilnych.
Rozmowy Gdańskie 2016 zostały zorganizowane przez Pomorski Urząd Wojewódzki i Krajowy Urząd Kryminalny Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
jb/db
(zdjęcia: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku)