„Razem przeciwko kradzieży treści wideo” – pod taką nazwą w ubiegłym tygodniu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Policyjno-Prokuratorska organizowana przez Stowarzyszenie Sygnał, Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji oraz Akademię Policji w Szczytnie pod patronatem Prokuratury Krajowej.
Konferencję otworzyli: Teresa Wierzbowska – Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Sygnał, mł. insp. Artur Kowalczewski – Zastępca Dyrektora Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji, prof. ucz. dr hab. inż. Agnieszka Gryszczyńska – Dyrektor Departamentu do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz nadkom. Wojciech Warczak – nauczyciel Zakładu Studiów nad Przestępczością Instytutu Służby Kryminalnej Akademii Policji w Szczytnie. W części wykładowej wśród prelegentów wystąpili również policjanci referujący wybrane, najciekawsze postępowania dotyczące streamingu i sharingu, które zostały wyróżnione nagrodą Złote Blachy w bieżącym roku.
Inicjatywa miała na celu rozwinięcie i utrwalenie kompetencji śledczych ukierunkowanych na efektywne zwalczanie piractwa treści TV. Stąd w konferencji i jej części praktycznej udział wzięli funkcjonariusze z Wydziałów do walki z Przestępczością Gospodarczą z jednostek Policji wraz z prokuratorami z jednostek prokuratury z całego kraju, a także reprezentanci branży kreatywnej, tak aby wspólnie, w formule warsztatowej, wypracować właściwe wzorce postępowania w sprawach z tego zakresu. Nad prawidłowym przebiegiem warsztatów czuwały dwa zespoły trenerskie, w skład których wchodzili: przedstawiciel strony pokrzywdzonej, policjant i prokurator. Rolę trenerów policyjnych w poszczególnych grupach ćwiczeniowych pełnili nadkom. Wojciech Warczak i nadkom. Paweł Tański z Akademii Policji w Szczytnie.
Potrzeba wspólnego szkolenia policjantów i prokuratorów była dostrzegana przez wszystkich współorganizatorów i patronów wydarzenia, a miniona konferencja jest odpowiedzią na te potrzeby. Formuła wzmacniająca współpracę pomiędzy poszczególnymi instytucjami w zakresie zwalczania przestępczości przeciwko własności intelektualnej została doceniona przez wszystkich uczestników spotkania, a wypracowane w jej ramach wnioski posłużą wdrożeniu skutecznych metod śledczych w kolejnych sprawach z tego zakresu. Zgodnie z deklaracją współorganizatorów kolejne inicjatywy, wzorujące się na niniejszej konferencji, będą kontynuowane w nadchodzącym roku na poziomie lokalnym.
Tekst/foto: sygnal.org.pl, nadkom. Wojciech Warczak