W okresie od 20 do 21 listopada 2024 roku w Collegium Novum Uniwersytetu Kaliskiego odbył się II Kongres Nauk o Bezpieczeństwie „Ośrodki naukowe – obszary badań i kształcenia”. Wydarzenie poprzedziło uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kaliskiego prof. dr. hab. Bogdanowi Szulcowi. Akademię Policji w Szczytnie w trakcie przedsięwzięć reprezentowała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Uczelni.
Celem Kongresu była integracja środowiska przedmiotowej dyscypliny nauk poprzez zapoznanie z obszarami prowadzonych badań i kształcenia w poszczególnych ośrodkach naukowych tak w kraju, jak i za granicą. Jego organizatorem był Instytut Nauk o Bezpieczeństwie oraz Polskie Towarzystwo Geopolityczne. W licznym gronie współorganizatorów znalazła się Akademia Policji w Szczytnie, której przedstawiciele zasili radę naukową i komitet organizacyjny II Kongresu Nauk o Bezpieczeństwie.
Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Pan prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Andrzej Wojtyła – Rektor Uniwersytetu Kaliskiego, Pan Krystian Kinastowski – Prezydent Miasta Kalisz, Światowa Rada Badań nad Polonią oraz Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie.
Prelegenci w swoich wystąpieniach skupiali się na budowie odporności państwa wobec aktualnych i perspektywicznych wyzwań, szans, ryzyk i zagrożeń, w tym na bezpieczeństwie militarnym, cyberbezpieczeństwie, ochronie granic, bezpieczeństwie energetycznym oraz nowych technologiach i innowacjach w bezpieczeństwie.
II Kongres Nauk o Bezpieczeństwie został poprzedzony uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kaliskiego wybitnemu specjaliście w zakresie nauk o bezpieczeństwie oraz o obronności – prof. dr. hab. Bogdanowi Mieczysławowi Szulcowi. W 2024 roku minęło 60 lat od chwili związania się płk. w stanie spoczynku, prof. dra hab. Bogdana Mieczysława Szulca, z Wojskiem Polskim, a w 2024 roku 49 lat od chwili przygody z działalnością naukowo-dydaktyczną w szkolnictwie wyższym, a szczególnie wyższym szkolnictwie wojskowym – wskazywał prof. Jarosław Wołejszo, promotor doktoratu honoris causa. Prace prof. B. Szulca charakteryzuje perfekcyjność metodologiczna i precyzja wyrazu, a przede wszystkim dociekliwość i komunikatywność. Można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, iż jest on wirtuozem języka polskiego i mistrzem w operowaniu terminologią naukową – nadmieniał.
Podczas pierwszego dnia II Kongresu Nauk o Bezpieczeństwie, Dział Wydawnictw i Poligrafii Akademii Policji w Szczytnie zorganizował stoisko promujące działalność i osiągnięcia Uczelni, m. in. dotyczące dorobku naukowego oraz realizowanych projektów badawczych.
II Kongres Nauk o Bezpieczeństwie pozwolił na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk służących projektowaniu i umacnianiu już istniejących rozwiązań służących bezpieczeństwu państwa i jego obywateli.
Tekst: Uniwersytet Kaliski, SKS APwSz
Foto: Uniwersytet Kaliski, kom. Daniel Bruski