29 listopada jest szczególnym dniem, w którym studenci wyższych szkół policyjnych i wojskowych czczą pamięć zrywu niepodległościowego jakim było powstanie listopadowe. W tym roku w ramach obchodów Dnia Podchorążego studenci kierunku „Nauka o Policji”, podobnie jak w latach ubiegłych, propagowali sprawność fizyczną, stając do współzawodnictwa w zawodach sportowych pomiędzy plutonami. Zmagania odbyły się w dniach od 18 do 28 listopada na terenie Akademii Policji w Szczytnie.
Dzień Podchorążego to wyjątkowe święto studentów uczelni mundurowych, które obchodzone jest na pamiątkę wybuchu powstania zapoczątkowanego przez uczniów Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie. Podchorążowie, pod wodzą Piotra Wysockiego, rozpoczęli w nocy z 29 na 30 listopada 1930 r. walkę z zaborcą, atakując Belweder. Po raz pierwszy święto Dnia Podchorążego było celebrowane jeszcze pod zaborami w 1908 r. przez lwowskich studentów.
Wola walki, duch zwycięstwa i zasady fair play towarzyszyły tegorocznym zmaganiom plutonów kierunku „Nauka o Policji” podczas zawodów z okazji Dnia Podchorążego. Wśród konkurencji pojawiły się zawody zespołowe, takie jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy sztafeta pływacka. W konkurencjach indywidualnych studenci mierzyli się z sobą w trójboju siłowym, tenisie stołowym, pływaniu i strzelectwie. Rozgrywki finałowe oraz mecze towarzyskie z kadrą Akademii Policji w Szczytnie odbyły się 28 listopada 2024 roku.
Zwieńczeniem ponad tygodniowego współzawodnictwa pomiędzy plutonami był uroczysty apel z udziałem wszystkich studentów kierunku „Nauka o Policji”, dowódców kompani i kadry naukowo-dydaktycznej. Uświetnieniem wydarzenia była obecność insp. dr Agaty Malasińskiej-Nagórny – Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie oraz mł. insp. dr Agnieszki Sadło-Nowak – Dziekana Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych. Zarówno Pani Komendant-Rektor, jak i Pani Dziekan odniosły się w swoich przemówieniach do wagi tej pięknej tradycji jaką jest Dzień Podchorążego. Podczas apelu rozdano zwycięzcom nagrody indywidualne i zbiorowe w postaci pucharów, medali i dyplomów.
Tradycyjnie Dzień Podchorążego jest okazją do symbolicznego przywitania studentów 1. roku na Akademii poprzez wręczenie pamiątkowych emblematów kierunku „Nauka o Policji”. Tym gestem zakończyła się uroczystość.
Tegoroczne obchody, tak jak w latach ubiegłych, spotkały się z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem ze strony studentów-funkcjonariuszy i z pewnością przyczyniły się do zacieśnienia więzi i wzmacniania sportowego ducha.
tekst: post. Karol Stryjeński ZSS APwSz
foto: Jacek Konieczny SKS APwSz
wideo: Adam Gewartowski SKS APwSz