W dniach 26-28 listopada 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbyły się ćwiczenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod kryptonimem „Bieszczady 2024” oraz III Konferencja Naukowa pt. Bezpieczeństwo w obszarach przygranicznych – nauka i praktyka. W przedsięwzięciach uczestniczyli przedstawiciele Akademii Policji w Szczytnie.
Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku. Patronat objęła nad nim Pani Teresa Kubas-Hul – Wojewoda Podkarpacki.
Celem ćwiczeń było doskonalenie współpracy administracji oraz elementów wykonawczych systemu bezpieczeństwa w reagowaniu na zagrożenia bezpieczeństwa z zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie zarządzania kryzysowego.
Manewry odbywały się z wykorzystaniem wielu scenariuszy zdarzeń, tj.: pożar lasu, poszukiwania osób zaginionych na skutek ataku niedźwiedzia, akcja ratunkowo-poszukiwawcza na wodzie, wypadek awionetki oraz zdarzenie z przetrzymywaniem zakładników i zagrożeniem CBRNE.
Zasięg działań obejmował teren czterech powiatów: brzozowskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. W ćwiczeniach wzięły udział podmioty różnych rodzajów służb, w tym Policja, Państwowa Straż Pożarna, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Wojska Obrony Terytorialnej, Bieszczadzkie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Ochotnicza Straż Pożarna, Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Rybacka oraz przedstawiciele firm GAZ SYSTEM S.A. i ORLEN S.A.
Podsumowaniem wydarzenia była III Konferencja Naukowa pt. Bezpieczeństwo w obszarach przygranicznych – nauka i praktyka, która odbyła się 28 listopada 2024 r. w auli Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Przedmiotem rozważań była analiza wpływu wojny w Ukrainie i zmian technologicznych. Ponadto, wymieniono doświadczenia oraz wyniki badań i poglądów przedstawicieli nauki i praktyki odnoszących się do wpływu zachodzących w świecie zmian na ewolucję zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski na podstawie analizy bieżącej sytuacji i prognoz możliwych zmian.
W przedmiotowych wydarzeniach wzięli udział przedstawiciele Akademii Policji w Szczytnie: mł. insp. dr Robert Czerniawski oraz kom. Maciej Brocki z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym Instytutu Służby Prewencyjnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych.
tekst: mł. insp. dr Robert Czerniawski, kom. Maciej Brocki
foto: Andrzej Chyliński KGP, mł. insp. dr Robert Czerniawski