Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Psychologii wraz z przedstawicielami kadry dydaktycznej: mł. insp. dr Agnieszką Szołtek (opiekunem koła, adiunktem Instytutu Nauk Społecznych) i mł. insp. dr Marzeną Przetak (adiunktem INS) wizytowali 5 grudnia 2024 r. Policyjną Izbę Dziecka Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Celem spotkania było poznanie zasad funkcjonowania Policyjnej Izby Dziecka, a także zadań wykonywanych przez Sekcję Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Z wizytującymi spotkały się: kom. Małgorzata Demianiuk – kierownik Policyjnej Izby Dziecka oraz Marta Kmieć – psycholog z Sekcji Psychologów KWP w Olsztynie.
Pani Kierownik przedstawiła studentom obowiązujące regulacje prawne dotyczące funkcjonowania policyjnych izb dziecka w Polsce, ich usytuowanie w strukturach Policji oraz szczegółowe zasady pobytu nieletnich w tego typu placówkach izolacyjnych.
Podkreślała jednocześnie, że poza detencją, policyjne izby dziecka pełnią m.in. funkcję opiekuńczo-wychowawczą (przebywający tam nieletni często szukają oparcia i zrozumienia wśród wychowawców), a także funkcję profilaktyczną (rozmowy policjantów z nieletnimi są szansą na zmodyfikowanie postępowania młodych ludzi).
Po interesującej prelekcji członkowie koła mieli wyjątkową możliwość nie tylko zadawania pytań, lecz także obejrzenia pomieszczeń PID w Olsztynie z uwagi na to, że w dniu wizyty nie przebywał tam żaden nieletni. Dostrzegli, że jest ona przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.
Choć każdy zasługuje na drugą szansę, zdaniem kom. Małgorzaty Demianiuk, każde państwo w procesie edukacji i wychowania powinno robić wszystko, co tylko się da, by dzieci nie musiały trafiać do tego typu placówek.
tekst: mł. insp. dr Marzena Przetak (INS), mł. insp. dr Agnieszka Szołtek (INS)