Herb Polski

Akademia Policji w Szczytnie wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Szczytnie 20 grudnia 2024 r. przeprowadziły debatę społeczną na temat „Bądź bezpieczny w Internecie – nie daj się oszukać!”, która była skierowana do uczniów szczycieńskich szkół ponadpodstawowych. To drugie takie wydarzenie w tym roku po debacie, która odbyła się w styczniu.

W piątek, 20 grudnia 2024 r., w godzinach od 10:00 do 12:00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie odbyła się debata społeczna o charakterze ewaluacyjnym nt. „Bądź bezpieczny w Internecie – nie daj się oszukać!”. To kolejna, wspólna inicjatywa Akademii Policji w Szczytnie i Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, której moderatorami byli: nadkom. Krzysztof Wasyńczuk – kierownik Sekcji Komunikacji Społecznej APwSz oraz sierż. szt. Joanna Manelska z Zespołu Profilaktyki Społecznej WPiRD KPP w Szczytnie. Swoją obecnością zaszczycił to wydarzenie Pan Karol Furczak – Wicestarosta Szczycieński.

Otwarcia debaty dokonali: insp. dr Michał Bukowski – Dyrektor Instytutu Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie oraz podinsp. Paweł Przybyłek – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie.

Jako pierwszy do zebranych zwrócił się st. asp. Grzegorz Licki – dzielnicowy miasta i gminy Pasym, który przedstawił aplikację „Moja Komenda” oraz „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”, wskazując na ich szczególne znaczenie w kontekście zacieśnienia współpracy pomiędzy Policją a społeczeństwem, a w konsekwencji – przeciwdziałaniu zagrożeniom występującym w lokalnych społecznościach u podstaw.

W dalszej kolejności głos zabrał nadkom. Michał Podbielski z Zakładu Kryminalistyki i Informatyki Śledczej Instytutu Służby Kryminalnej WBiNP APwSz. Prelegent omówił zjawisko phishingu oraz metody oszustw dokonywanych za pośrednictwem serwisów aukcyjnych. Zaznaczył jak istotne są skrupulatność i ograniczone zaufanie w operowaniu po odnośnikach (tzw. linkach) i załącznikach do przesyłanych wiadomości. Zwrócił jednak uwagę na to, by zachować złoty środek pomiędzy podejrzliwością a swobodnym poruszaniem się w sieci.

Ostatnia do zebranych przemówiła kom. Bożena Piersa reprezentująca Zakład Kryminalistyki i Informatyki Śledczej ISK WBINP APwSz. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że postępująca era cyfryzacji sprawia, że zatracamy swoją anonimowość. Omówiła zagrożenia płynące m.in. z szerokiego zakresu uprawnień udostępnianych aplikacjom instalowanym na telefonie komórkowym, uczulając uczestników debaty na potrzebę ich weryfikacji i możliwego ograniczenia.

Na koniec młodzież miała możliwość zadania pytań prelegentom. Tuż po tym insp. dr Michał Bukowski i podinsp. Paweł Przybyłek oficjalnie zakończyli wydarzenie, podkreślając jego szczególną wartość w relacjach z lokalną społecznością. Nadmienili, że tematyka przedsięwzięcia jest niezmiernie ważna w kontekście obecnego rozwoju technologicznego, który stawia przed nami szereg wyzwań i zagrożeń, za którymi powinniśmy nadążać w celu budowania skutecznego systemu nie tylko reaktywnego, ale i profilaktycznego.

tekst: SKS APwSz
foto: Jacek Konieczny SKS APwSz