Z inicjatywy Instytutu Nauk Społecznych oraz Sekcji Komunikacji Społecznej w dniach 18-19 grudnia 2024 r. w Akademii Policji w Szczytnie odbyły się próbne (przedwdrożeniowe) warsztaty etycznopsychologiczne adresowane do studentów kierunku Nauka o Policji.
Jednym z ważniejszych wymiarów pełnienia służby w Policji jest kondycja etyczna funkcjonariuszy, która działa wspierająco w trudnych zawodowo momentach i przeciwdziała pojawianiu się nieprawidłowych zjawisk w organizacji a mimo to bywa niedoceniana. Mł. insp. dr Anna Katarzyna Zubrzycka — Zastępca Dyrektora INS oraz podkom. Sebastian Gwoźdź — reprezentujący Sekcję Komunikacji Społecznej przybliżyli funkcjonariuszom — w nieco inny niż podawany ex catedra sposób — zasad etyki zawodowej. W tym duchu zaplanowano cykl warsztatowych spotkań z poszczególnymi grupami studentów. Pierwsze z ich odbyły się 18 i 19 grudnia 2024 r.
Intencją prowadzących było, aby — wykonując stosowne zadania praktyczne — uczestnicy nie tylko uzmysłowili sobie, czym są: moralność, etyka, norma moralna czy wartość, lecz także, aby zechcieli podjąć trud samodoskonalenia swego człowieczeństwa i stawania się funkcjonariuszami m.in. honorowymi, patriotycznymi, odpowiedzialnymi i empatycznymi wobec innych, a przy tym taktownymi i kulturalnymi.
„Tylko poprzez codzienne praktykowanie można na zasadzie treningu wypracować w sobie pewną sprawność w poruszaniu się w świecie wartości. Sprawność ta z kolei, działając na zasadzie czegoś w rodzaju pamięci mięśniowej, nawet w sytuacjach zaskoczenia zawodowego, pozwoli nam zachować się przyzwoicie, pogłębiając społeczne zaufanie do Policji” — przekonywali prowadzący. „Moralność bowiem to uniwersalny język ludzkości” — warto go znać.
Tekst: mł. insp. dr Marzena Przetak, korekta SKS APwSz