W odpowiedzi na apel Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Akademia Policji w Szczytnie aktywnie włączyła się w pomoc na rzecz 13-letniego syna dwojga podlaskich policjantów. To wsparcie ma znaczący charakter z uwagi na swój potencjalny zasięg i wymiar czasowy. Mowa o akcji rejestracyjnej potencjalnych dawców szpiku, dzięki której każda kolejna osoba w bazie zwiększa szanse na znalezienie przez Fundację DKMS „bliźniaka genetycznego” mogącego uratować tak samego Huberta, jak i wiele innych osób oczekujących na pomoc.
20 lutego 2025 r. w Akademii Policji w Szczytnie odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego pod egidą Fundacji DKMS, która jest wyrazem solidarności jednostek Policji z całej Polski w niesieniu pomocy na rzecz osób zmagających się z nowotworami krwi.
Apel o pomoc nie pozostał bez echa. Zainteresowanie wydarzeniem przeszło wręcz najśmielsze oczekiwania organizatorów akcji. Przez 7 godzin nasze środowisko akademickie, zmotywowane informacją o stanie zdrowia 13-letniego Huberta, wyrażało chęć włączenia się do bazy dawców, dołączając do grona ponad 2 mln osób zarejestrowanych dotąd w Fundacji DKMS w Polsce.
W czwartkowej akcji wzięło udział 53 przedstawicieli kadry, studentów i słuchaczy Akademii.
Do grona potencjalnych dawców szpiku dołączyła także insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor APwSz. Towarzyszyła jej insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor APwSz, która jest już zarejestrowana w bazie i oczekuje na możliwość wsparcia.
Zgodnie z danymi Fundacji, co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę o nowotworze krwi. Dodatkowo, 1 na 5 polskich pacjentów nie jest w stanie znaleźć zgodnego dawcy szpiku. Zarejestrować się może osoba ogólnie zdrowa, w wieku od 18 do 55 lat, która nie posiada znacznej nadwagi oraz jest świadoma swojego zobowiązania. Faktycznym dawcą można zostać do 60. roku życia.
Zarejestrować się możesz poprzez udział w zorganizowanych akcjach, jak nasza, bądź poprzez zamówienie bezpłatnego pakietu rejestracyjnego przez Internet. Po pobraniu wymazu wystarczy, że odeślesz go z powrotem, a niebawem staniesz się potencjalnym dawcą szpiku podczas przeszukiwania bazy na potrzeby pacjentów potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych z całego świata.
W przypadku zgodności, po przejściu badań wstępnych, nastąpi pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej (stosowane w 90%) albo szpiku z talerza kości biodrowej (w 10% przypadkach). Obu metod nie ma się co obawiać, albowiem od samego początku jesteśmy pod okiem specjalistów, którzy otaczają nas szczególną opieką, zaś sam proces pobrania jest wręcz bezbolesny.
Więcej informacji na temat m.in. procesu rejestracji, pobrania komórek macierzystych oraz procedury po odbytym zabiegu możesz znaleźć na stronie Fundacji: www.dkms.pl
14 tysięcy osób, spośród zarejestrowanych w DKMS, stało się dotąd faktycznymi dawcami, wspierając „bliźniaków genetycznych” z całego świata w walce o ich zdrowie i życie. Ty też możesz pomóc!
Tekst: SKS APwSz
Foto: Jacek Konieczny SKS APwSz