Największy półmaraton w Polsce oficjalnie pobił ubiegłoroczny rekord frekwencji i stał się najliczniejszym półmaratonem w historii Polski. W zawodach wystartowało 14720 uczestników. W tym gronie znalazła się studentka nauki o Policji.
Tegoroczna edycja Półmaratonu Warszawskiego po raz pierwszy posiadała status World Athletics Elite Label, co przełożyło się na wysoki poziom sportowy i mocną obsadę międzynarodową biegu.
W tym roku bieg odbył się pod nową nazwą, która miała na celu zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne. Liczba „116 123” to numer telefonu dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym prowadzony przez Niebieską Linię i NASK przy wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji. Organizatorzy chcieli wykorzystać popularność półmaratonu, by zwiększyć świadomość na temat potrzeby sięgania po wsparcie i przełamać tabu związane z korzystaniem z pomocy psychologicznej.
Wśród licznie zgromadzonych zawodniczek i zawodników półmaratonu, na starcie biegu znalazła się post. Dominika Przysucha – studentka 2. roku studiów I stopnia na kierunku nauka o Policji. Bieganie stało się moją pasją kilka lat temu. Biegłam tylko i wyłącznie dla siebie. W tym roku postanowiłam sprawdzić swoje siły na Półmaratonie Warszawskim. Był to mój pierwszy oficjalny bieg na takim dystansie, który ukończyłam z czasem 2 godzin i 4 minut – wskazała Dominika.
W grupie służb mundurowych kobiet nasza studentka zajęła 27. miejsce, w kategorii wiekowej miejsce 664., a w klasyfikacji ogólnej uplasowała się na 1728. lokacie.
Na 14. kilometrze biegu Dominika dostrzegła mężczyznę, który zasłabł. Zatrzymała się, pomogła mu usiąść oraz otoczyła go opieką do momentu przejęcia mężczyzny przez służby medyczne.
Swoją postawą policjantka udowodniła, że wola walki w duchu fair play nie jest jej obca. Gratulujemy ukończenia biegu i życzymy dalszych sukcesów.
tekst: Półmaraton Warszawski / post. Dominika Przysucha / SKS APwSz