Rozpoczęcie szkolenia zawodowego podstawowego to ważny etap w karierze każdego policjanta. Jest ono organizowane w celu przeszkolenia nowo przyjętych funkcjonariuszy i jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które przeszły pomyślnie proces postępowania kwalifikacyjnego. Obejmuje ono zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną, w których słuchacze uczą się w szczególności zasad wykonywania obowiązków służbowych, przepisów prawa, taktyk i technik interwencji, a także pracy w zespole.
Ostatniego dnia marca 2025 r. w murach Akademii Policji w Szczytnie odbyło się oficjalne rozpoczęcie szkolenia zawodowego podstawowego. Jego otwarcia, w imieniu Komendanta-Rektora, dokonał podkom. dr Grzegorz Bąk – Prodziekan ds. studenckich Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.
Tematykę etyki zawodowej policjanta oraz znaczenia praw i wolności człowieka w codziennej służbie przybliżył słuchaczom podinsp. Wojciech Bilewicz – Pełnomocnik Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie ds. ochrony praw człowieka.
Program szkolenia zawodowego podstawowego w Policji obejmuje moduł teoretyczny zawierający treści m.in. z zakresu materialnego prawa wykroczeń, postępowania karnego, praw człowieka oraz etyki zawodowej. Ponadto nowi funkcjonariusze przechodzą szkolenie praktyczne, gdzie uczą się używać i wykorzystywać środki przymusu bezpośredniego i broń palną zgodnie z przepisami prawa, zdobywają wiedzę na temat czynności dochodzeniowo-śledczych, kierowania ruchem oraz udzielania pierwszej pomocy – umiejętności tak ważnej w perspektywie szybkiego reagowania na miejscu interwencji.
Szkolenie trwa kilka miesięcy, a jego uczestnicy są zobowiązani do wykazania się odpowiednią wiedzą, umiejętnościami oraz sprawnością fizyczną. Wraz z pomyślnym wynikiem egzaminu końcowego, absolwenci są gotowi do podjęcia służby w jednostkach Policji na podstawowych stanowiskach wykonawczych.
W tej edycji szkolenia zawodowego podstawowego uczestniczy 144 funkcjonariuszy niemalże z całej Polski. Słuchacze reprezentują takie garnizony jak: podlaski, lubelski, wielkopolski, dolnośląski, małopolski, podkarpacki, opolski, warmińsko-mazurski oraz stołeczny. Szkolenie potrwa do 22 października 2025 r. Życzymy powodzenia w nauce i wartościowego czasu spędzonego na terenie naszej Uczelni.
tekst: SKS APwSz
foto: Jacek Konieczny SKS APwSz