Herb Polski

– Dziękuję za Waszą dobrą służbę, profesjonalizm i oddanie ludziom oraz Polsce. Zasłużyliście w pełni na nagrody oraz nominacje – powiedział do policjantów Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA. W gronie wyróżnionych znalazł się również policjant z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, podinsp. dr Piotr Łuka – Kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Społecznego IBiPP WBW. Serdecznie gratulujemy.

 Nagrody finansowe zostały wręczone wyróżniającym się funkcjonariuszom Policji z całej Polski. – Na etos służby policjanci pracują każdego dnia, zachowaniem, decyzją, czynem, każdym dniem służby. I tak Państwo robicie. Najlepsi, którzy zostali dziś wyróżnieni, stanowią wzór dla innych – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił, że społeczeństwo coraz wyżej ocenia pracę Policji. W ostatnim czasie ta ocena wzrosła z 69% do 72%. – To jest powód do dumy i radości – powiedział wiceszef MSWiA.

Wiceminister Jarosław Zieliński przypomniał w trakcie uroczystości, że w MSWiA przygotowywana jest nowa edycja programu modernizacji służb mundurowych, na lata 2017-2020. Ustawa będzie skierowana do wszystkich służb podległych MSWiA, w tym m.in. dla Policji. Ustawa ma przyspieszyć proces unowocześniania polskich służb. –Chcemy z jeszcze większą intensywnością polepszać warunki pracy funkcjonariuszy Policji – dodał wiceszef MSWiA. Wiceminister Jarosław Zieliński przypomniał, że program modernizacji był już wcześniej realizowany, w latach 2007-2009. Wiceszef MSWiA zaznaczył, że projekt zostanie wkrótce przedłożony Radzie Ministrów, a następnie trafi do dalszych prac w Sejmie. - Planujemy, aby program wszedł w życie od nowego roku. Środki posłużą na finansowanie inwestycji i remonty komend, komisariatów i posterunków Policji, które chcemy odtwarzać po ich likwidacji przez poprzedni rząd. Środki posłużą także na zakup sprzętu i wyposażenia oraz na podwyżki wynagrodzeń – poinformował wiceminister Jarosław Zieliński.

Wiceminister Jarosław Zieliński poinformował, że będą przywrócone posterunki Policji. W ramach konsultacji społecznych, które się zakończyły, wytypowano już odtworzenie stu posterunków Policji. - Cały czas pojawiają się również nowe wnioski od samorządów oraz instytucji, które brały udział w konsultacjach – powiedział wiceminister.

W trakcie uroczystości wiceminister Jarosław Zieliński poinformował o tym, że zakończyły się również konsultacje społeczne nad mapami zagrożeń. Wiceminister dodał, że w ramach konsultacji odbyło się ponad 12 tys. spotkań w całej Polsce, w których uczestniczyło ok. 220 tys. osób. Mapy będą dostarczać informacji o zagrożeniach, jakie występują w Polsce. – Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom jest obowiązkiem państwa. Chcemy ten obowiązek jak najlepiej wypełniać – mówił wiceminister Zieliński. W najbliższym czasie mapy te będą szerzej prezentowane.

Nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji podkreślił, że - wyróżnieni każdego dnia, zakładając policyjny mundur, realizują jedną z podstawowych potrzeb człowieka – potrzebę bezpieczeństwa. Szef KGP zauważył, że wyróżnieni funkcjonariusze - to ludzie z tzw. pierwszej linii, którzy na co dzień wykonują służbę na podstawowych policyjnych stanowiskach, których służba każdego dnia powoduje, że Polacy mogą czuć się bezpiecznie.

Minister spraw wewnętrznych i administracji, zgodnie z obietnicą, jaką złożył w tym roku, nagrodził szczególnie wyróżniających się funkcjonariuszy podległych mu służb. W trakcie uroczystości w MSWiA, wyróżnienia otrzymało 49 funkcjonariuszy Policji.

Wśród wyróżnionych byli policjanci m.in. ze wszystkich Komend Wojewódzkich Policji, Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz szkół policyjnych.

Ponadto w trakcie uroczystości minister Mariusz Błaszczak powołał Zastępców Komendantów Wojewódzkich Policji w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Krakowie, Łodzi oraz we Wrocławiu.

(MSWiA / db)