Herb Polski

Dziś pożegnaliśmy kolejnych gości z zagranicznej uczelni partnerskiej. 14 maja 2025 r. do Akademii Policji w Szczytnie przybyli przedstawiciele Uniwersytetu Södertörn w Sztokholmie: prof. Mehdi Ghazinour – dyrektor tamtejszej Szkoły Nauk o Policji oraz Anders Johansson – wykładowca zagadnień dotyczących zarządzania kryzysowego oraz zapobiegania sytuacjom konfliktowym.

Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z kierownictwem komórek organizacyjnych Akademii Policji w Szczytnie. Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych, nadkom. dr Łukasz Kacprowicz, powitał gości w imieniu Komendanta-Rektor APwSz. Następnie krótko zaprezentował strukturę organizacyjną polskiej Policji, kończąc na przedstawieniu zadań i działalności Akademii Policji w Szczytnie.

W dalszej kolejności głos zabrał prof. Mehdi Ghazinour, opisując Szkołę Nauk o Policji Uniwersytetu Södertörn ze szczególnym uwzględnieniem realizowanych przez nią projektów badawczych. Jest to jedyna w Szwecji uczelnia korzystająca z dofinansowania East European Fundation. W swojej działalności łączy teorię z praktyką, prowadząc szkolenie podstawowe policjantów i jednocześnie oferując kształcenie na poziomie studiów 1. stopnia dla funkcjonariuszy oraz 2. stopnia dla funkcjonariuszy i osób cywilnych.

Prof. Mehdi Ghazinour zaproponował rozszerzenie współpracy z Akademią Policji w Szczytnie przez realizację projektów międzynarodowych wspólnie z instytucjami ze Szwecji, Armenii, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Serbii, Niemiec i Holandii. Przykładem takiego projektu jest Hybrid warfare and effects on police organizations around Europe poświęcony zagadnieniom ruchów migracyjnych, zakłóceń porządku publicznego i cyberataków. Ponadto prof. Mehdi Ghazinour zaproponował rozważenie przedsięwzięć szkoleniowych, które można byłoby wspólnie realizować w ramach wirtualnej Akademii Interpolu.

Delegacja szwedzka miała również okazję zapoznać się z bazą dydaktyczną uczelni poprzez uczestniczenie w zajęciach z taktyki i technik interwencji, jak i odwiedzenie Policyjnego Centrum Analityczno-Badawczego, strzelnicy, obiektów sportowych, symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych oraz budynku biblioteki.

Ponadto goście odbyli spotkanie z przedstawicielem Działu Organizacji Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego poświęcone systemowi edukacji policyjnej w Polsce. Odwiedzili także Muzeum Mazurskie w Szczytnie.

Wizyta przedstawicieli Uniwersytetu Södertörn potwierdziła gotowość obu stron do zacieśnienia współpracy w obszarze edukacji policyjnej, badań naukowych oraz wymiany doświadczeń.

tekst: Anna Ćwikilńska, Margarete Kays
foto: SKS APwSz/Margarete Kays