O traumie, strachu, ale również o tym jak sobie z nimi radzić mówił podczas wykładu otwartego Amerykanin, weteran wojny wietnamskiej, który odwiedził Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Luis Jurkowlaniec, ponieważ o nim mowa, podzielił się ze studentami WSPol swoimi osobistymi doświadczeniami zdobytymi na wojnie oraz podczas służby w Policji Stanów Zjednoczonych Ameryki.
18 maja 2016 r. w Sali Kinowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbył się wykład pt. Trauma short and long term consequences, którego prelegentem był Pan Luis Jurkowlaniec – Amerykanin o polsko-rosyjskich korzeniach, były funkcjonariusz Policji Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także weteran wojny w Wietnamie, uważany ówcześnie za jednego z najskuteczniejszych snajperów armii amerykańskiej. Pan Luis Jurkowlaniec brał również w Polsce udział w transformacji Milicji Obywatelskiej w Policję.
Podczas wykładu otwartego słuchacze mogli zapoznać się z pojęciem i konsekwencjami wystąpienia zjawiska traumy oraz strachu. Cała wiedza na ten temat została przekazana w formie osobistych doświadczeń przemawiającego. Pan Luis Jurkowlaniec zrelacjonował studentom wiele przykładów obrazujących, jak jego kompani oraz on sam radził sobie z obciążającymi psychicznie przeżyciami związanymi z udziałem w walce lub pracy w Policji.
Uczestnicy wykładu poznali także, w jaki sposób Luis Jurkowlaniec pomagał funkcjonariuszom poszukującym wsparcia w wewnętrznych zmaganiach z traumatycznymi doświadczeniami.
Wykład został zorganizowany przez członków Studenckie Koło Naukowe Pasjonatów Psychologii Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz ich opiekuna – kom. dr Agnieszkę Szołtek.
sknpp\db