Herb Polski

W dniach 2-4 lipca br. w Akademii Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie dla kadry kierowniczej grupy Orlen S.A. pn. „Przeciwdziałanie zagrożeniom infrastruktury krytycznej państwa”. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane przez naszą uczelnię, które przy wykorzystaniu m.in. symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych ma na celu doskonalenie umiejętności skutecznego działania w sytuacjach zagrożenia na obiektach infrastruktury krytycznej.

W imieniu Komendanta-Rektora APwSz szkolenie otworzył nadkom. dr Łukasz Kacprowicz – Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych oraz mł. insp. Aleksander Napiórkowski – Kierownik Działu Organizacji i Szkolenia. W rozpoczęciu szkolenia uczestniczył Pełnomocnik Komendanta-Rektora ds. ewaluacji jakości działalności naukowej, strategii i rozwoju – insp. w st. sp. prof. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz.

Uczestnicy realizowali zajęcia terenowe na terenie Nadleśnictwa Korpele, podczas których musieli wykazać się zarówno dobrą orientacją, umiejętnością w czytaniu mapy, jak również właściwym określaniem swojego położenia.

Kolejnym etapem przedsięwzięcia były praktyczne zajęcia z ratownictwa medycznego. Przedstawiciele kadry kierowniczej Orlen S.A. mieli możliwość tamowania masywnych krwotoków z kończyn za pomocą opaski uciskowej oraz prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zapoznali się także z łańcuchem przeżycia w wypadku tonięcia. Równie cennym elementem spotkania były ćwiczenia z wykorzystania sprzętu ratowniczego dostępnego na zbiornikach wodnych.

W ramach prowadzonego szkolenia uczestniczki i uczestnicy podnosili również swoje kompetencje w zakresie posługiwania się bronią palną na strzelnicy Akademii.

W dalszej kolejności odbyły się zajęcia z wykorzystaniem symulatora działań Policji w sytuacjach kryzysowych. W toku szkolenia, w ramach wspólnego doskonalenia umiejętności zarządczych, jak i współdziałania z innymi służbami, musieli sprostać wielopłaszczyznowym sytuacjom kryzysowym na obiektach infrastruktury krytycznej, którymi były m.in. nielegalne zgromadzenie sfrustrowanych pracowników, atak drona, uszkodzenie ogrodzenia cysterną. Przygotowane przez wykładowców Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Publicznym scenariusze zostały dostosowane do aktualnych zagrożeń infrastruktury krytycznej oraz bezpieczeństwa państwa.

Osoby uczestniczące w szkoleniu zapoznały się z bazą dydaktyczną uczelni, w tym z pracowniami symulatorów, Policyjnym Centrum Analityczno-Badawczym oraz biblioteką.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem zaświadczeń potwierdzających ukończenie szkolenia.

Wydarzenie spotkało się z dużym uznaniem ze strony uczestniczek i uczestników, którzy podkreślali zarówno wysoki poziom merytoryczny zajęć, jak i wartościowy, praktyczny wymiar ćwiczeń.

Zrealizowane przedsięwzięcie stanowi ważny krok w kierunku wzmacniania współpracy międzysektorowej w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej oraz podniesienia kompetencji kadry zarządzającej w zakresie reagowania na zagrożenia. Akademia Policji w Szczytnie potwierdziła tym samym swoją gotowość do wspierania instytucji państwowych i przedsiębiorstw strategicznych w działaniach na rzecz bezpieczeństwa narodowego.

tekst: nadkom. dr Łukasz Kacprowicz WBiNP
foto: Jacek Konieczny SKS APwSz/Orlen S.A.