Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie razem z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, szczycieńskim starostwem powiatowym oraz Urzędem Miasta w Szczytnie zorganizowała debatę skierowaną do młodych ludzi, a poświęconą odpowiedzialnemu korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami oraz rozważnemu realizowaniu ambicji kierowcy. Mając to na uwadze, oczywistym jest że każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia nieprawidłowych zachowań w ruchu drogowym. Debata cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.
Wczoraj o godzinie 10.00 w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie odbyła się siódma powiatowa debata społeczna „Młody – Trzeźwy – Kierowca””.
Organizatorami debaty był Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Cezary Gołota, Komendant – Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Piotr Bogdalski, starosta szczycieński Pan Jarosław Matłach oraz Burmistrz Miasta Szczytno Pani Danuta Górska.
Celem debaty było uświadomienie szczególnie młodym ludziom, że posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami, to przywilej, który zobowiązuje. Chcielibyśmy, aby każdy uczestnik spotkania mógł uświadomić sobie jaki wpływ na organizm człowieka mają alkohol i środki odurzające, jak niebezpieczna jest jazda pod ich wpływem, jak ważne jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa, jak istotną rolę odgrywają odblaski w warunkach złej widoczności oraz jak niebezpieczna może być agresja za kierownicą. Poprzez wypowiedzi prelegentów chcieliśmy zwiększyć świadomość młodych kierowców na temat zagrożeń oraz promować właściwe postawy uczestników ruchu drogowego.
Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Cezary Gołota tymi słowami zwrócił się do zebranej młodzieży:
„Uważamy, że każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia nieprawidłowych zachowań w ruchu drogowym. Wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Każdy z nas, kierujący, czy pieszy ma obowiązek przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym, które zostały stworzone, aby chronić nasze życie i zdrowie. Łamanie przepisów, lekkomyślność, brak doświadczenia mogą stać się przyczyną tragedii ludzkiej, którą rozumiemy zwykle dopiero wtedy, gdy dotyka ona naszych najbliższych”.
W debacie oprócz organizatorów uczestniczyli insp. dr Danuta Bukowiecka Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Pan Marcin Kiwit egzaminator nadzorujący WORD w Olsztynie, Panowie Jerzy Borowski, Rafał Radzymiński, Marcin Derewońko i Artur Kustro z Olsztyńskiego Klubu Motorowego. W debacie uczestniczyło ponad 160 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu szczycieńskiego, w tym również pracownicy wydziału komunikacji starostwa powiatowego, przedstawiciele szkół nauki jazdy z powiatu szczycieńskiego oraz policjanci z Wyższej Szkoły Policji i Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.
Podinsp. Tomasz Michalczak I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie zaprezentował działania policji w zakresie ujawniania nietrzeźwych kierowców oraz ilość zdarzeń drogowych zaistniałych na naszym terenie, a spowodowanych przez pijanych kierujących czy też piratów drogowych.
Pan mł. insp. Robert Zalewski przedstawił ideę spotu pn. „Mój wybór życie”, która została zainicjowana przez Komendę Wojewódzką w Olsztynie, a podjęta przez olsztyńskich studentów i zrealizowana według ich pomysłu.
Pan Marcin Kiwit z WORD w Olsztynie powiedział na temat warunków i kwalifikacji jakie musi spełnić osoba starająca się o uprawnienia do kierowania pojazdami. A także przybliżył młodzieży kategorie uprawnień do kierowania.
Pan Rafał Radzymiński z Olsztyńskiego Klubu Motorowego odniósł się do doświadczeń i przekonań młodych ludzi, którzy po raz pierwszy zasiadają za kierownicą i kierując się tylko i wyłącznie własnymi dążeniami panować nad pojazdem, którym kierują.
Organizatorzy spotkania nawiązali również kontakt z Panem Kajetanem Kajetanowiczem Rajdowym Mistrzem Polski i Europy, który przygotował w wersji multimedialnej przesłanie dla młodzieży, którego myślą przewodnią było „życzę Wam abyście tyle samo razy bezpiecznie wracali do domu ile z niego wyjeżdżacie”.
Niebywałą atrakcją dla osób uczestniczących w spotkaniu była możliwość obejrzenia, dotknięcia i zajęcia miejsca na siedzeniu kierowcy w replice samochodu rajdowego Pana Mariana Bublewicza.
Każda z obecnych na spotkaniu osób miała możliwość zadać pytanie ekspertom i uzyskać na nie odpowiedź.
My życzymy wszystkim wyruszającym w drogę, aby z rozwagą prowadzili swoje pojazdy i aby zawsze szczęśliwie i bezpiecznie docierali do celu.
KWP Olsztyn/db