Ponad 80 policjantów rozpoczęło w murach Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie pierwsze, najważniejsze w karierze zawodowej szkolenie. Przed nimi 6 miesięcy wytężonej pracy. Przez ten czas funkcjonariusze, pod okiem doświadczonej kadry Uczelni, zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im rozpocząć służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
14 czerwca 2016 r. na długo pozostanie w pamięci funkcjonariuszy, którzy przecież nie tak dawno założyli po raz pierwszy policyjny mundur. W ich życiu zmieni się wiele. Swój czas zawodowy, a czasem prywatny poświęcą szczytnemu celowi – służbie obywatelom.
W zainaugurowanej – czwartej w tym roku – edycji szkolenia zawodowego podstawowego udział wzięło 81 policjantów skierowanych przez Komendy Wojewódzkie Policji w Gdańsku, Krakowie, Lublinie oraz Olsztynie.
Funkcjonariuszy, którzy przeszli pozytywnie wszystkie etapy rekrutacji do służby w Policji, na uroczystości otwarcia kursu, w imieniu kierownictwa oraz kadry i środowiska akademickiego powitała Pani insp. dr Danuta Bukowiecka – Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie:
„Szanowni Państwo,
witam was na szkoleniu zawodowym podstawowym, szkoleniu, które jest najważniejszym w waszej karierze zawodowej. Dziś rozpoczniecie przygotowanie do wykonywania trudnej, odpowiedzialnej służby […]. Naszym zadaniem, zadaniem kadry jest to, by przygotować was do tego w sposób odpowiedni – taki który umożliwi wam podejmować trudne decyzje. Wyposażymy was w wiedzę z wielu dziedzin prawa. To od was będzie zależeć jak z niej skorzystacie. Wykorzystajcie te 6 miesięcy spędzone w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie najlepiej jak potraficie. […]. Relacje, które nawiążecie przez ten czas nauczą was współpracy, tak bardzo przydatnej podczas pełnienia codziennej służby […] Będziecie mieli również okazję kształtować swoje umiejętności zawodowe, umiejętności, które pozwolą wam w przyszłości pomagać ludziom. Musicie mieć świadomość, że aby efektywnie służyć społeczeństwu musicie być w doskonałej formie, musicie być dobrze wyszkoleni. Jestem przekonana, że świadectwo, które otrzymacie na zakończenie tego kursu, będzie tego potwierdzeniem[…]”.
Po przemówieniu Zastępcy Komendanta-Prorektor WSPol, asp. Rafał Napiórkowski – dowódca kompanii Sekcji Dowodzenia WSPol odczytał list Komendanta Głównego Policji dedykowany nowoprzyjętym funkcjonariuszom.
Po oficjalnej części uroczystości, wykład inauguracyjny na temat etyki zawodowej policjanta oraz znaczenia praw i wolności człowieka w codziennej służbie wygłosił podkom. Wojciech Bilewicz – Pełnomocnik Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie ds. Ochrony Praw Człowieka. W swoim przemówieniu nawiązał do złożonej przez policjantów roty ślubowania, mając na celu uświadomienie treści zawartych w niej słów oraz praktyczne przełożenie ich n a sposób i zakres realizacji zadań służbowych
Szkolenie zawodowe podstawowe
Celem szkolenia jest przygotowanie funkcjonariuszy do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym – na stanowiskach w służbie prewencyjnej, komórkach patrolowo-interwencyjnych oraz oddziałach prewencji Policji. W szkole „młodzi” policjanci oprócz nauki teorii oraz niezbędnych podstaw prawnych potrzebnych w codziennej służbie, będą również odbywali praktyki zawodowe w wybranych komendach Policji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
db
Fot. T. Muraszko