Herb Polski

Policjanci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie brali czynny udział w zabezpieczaniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz Szczytu NATO w Warszawie. Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy Polskiej Policji, również szczycieńskiej Uczelni wydarzenia te przebiegły bezpiecznie. Wykładowcy WSPol podczas tych przedsięwzięć służyli swoją wiedzą kolegom z garnizonu małopolskiej i stołecznej Policji, zyskując jednocześnie kolejne doświadczenia, które wykorzystają w procesie dydaktycznym.

Nadkom. Jacek Szewczak, kom. Marcin Kiewisz, podkom. Łukasz Kacprowicz oraz st. sierż. Andrzej Pomierski to wykładowcy Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego WBW WSPol, którzy uczestniczyli w zabezpieczaniu Światowych Dni Młodzieży. Funkcjonariusze brali udział w odprawach organizowanych w sztabie, podczas których zapoznawali się z zadaniami poszczególnych osób, m.in. łączników innych służb mundurowych – Wojska Polskiego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Celnej, a także przedstawiciele organizatora. 

Policjanci WSPol pełnili służbę na dworcu głównym oraz terenie przyległym, gdzie kierowali ruchem pieszym oraz informowali pielgrzymów o usytuowaniu punktów informacyjnych, a także o możliwych trasach rozchodzenia się uczestników ŚDM.

W trakcie wykonywania obowiązków służbowych odwiedzili również Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym znajdował się zespół do zabezpieczenia medycznego ŚDM.

Podczas pobytu w woj. małopolskim funkcjonariusze szczycieńskiej Uczelni pełnili służbę w Brzegach, w punkcje selektywnej kontroli, gdzie wraz z funkcjonariuszami Oddziałów Prewencji Policji w Krakowie kierowali uczestników ŚDM do odpowiednich sektorów, a także przeprowadzali kontrolę bagaży oraz wspomagali funkcjonariuszy w innych działaniach mających zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Z ramienia WSPol do pracy w sztabie w podoperacji "Kontra" został oddelegowany dr Michał Stępiński z Instytut Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego WBW. Wykładowca Uczelni odpowiedzialny był za wsparcie procesu dowodzenia w zakresie stosowania nowych rozwiązań prawno-organizacyjnych wynikających z ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Przeprowadził również przeszkolenie funkcjonariuszy pododdziałów antyterrorystycznych Policji dotyczące specjalnego użycia broni.

Policjanci WSPol pełnili także służbę w Policyjnym Centrum Dowodzenia Policji w Legionowie, zarówno w trakcie Szczytnu NATO, jak i Światowych Dni Młodzieży. To właśnie w PCD zapadały najważniejsze decyzje związane z nadzorem i koordynacją zabezpieczenia tych wielkich przedsięwzięć. Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach oraz wszelkich baz danych.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Mariusz Błaszczak, oraz Komendant Główny Policji, nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, gorąco podziękowali funkcjonariuszom WSPol za wzorowe pełnienie służby.

mp