W dniach 8-9 września 2016 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie miało miejsce seminarium praktyczne nt. „Współpraca Policji i sektora bankowego w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości rozbójniczej na szkodę banków.” W przedsięwzięciu udział wzięli: przedstawiciele sektora bankowego, przedstawiciele Związku Banków Polskich, przedstawiciele KGP, przedstawiciele CBŚP, przedstawiciele jednostek wykonawczych Policji, przedstawiciele szkół Policji oraz przedstawiciele przedsiębiorców realizujący usługi i dostawy związane z bezpieczeństwem fizycznym i technicznym na rzecz instytucji finansowych, w szczególności banków.
W trakcie seminarium omawiane były zagadnienia takie jak:
- zagrożenia bombowe związane z placówkami bankowymi
- kradzież z włamaniem do bankomatów
- bankomat jako urządzenie wybuchowe
- sytuacje kryzysowe – w tym podłożenie ładunku wybuchowego - standardy postępowania/wymiana doświadczeń
- przestępstwa rozbójnicze na szkodę banków
- analiza wybranych zdarzeń o charakterze rozbójniczym związanych z placówkami bankowymi
- profil sprawców dokonujących napadów na personel placówek bankowych
- analiza ryzyka bezpieczeństwa dokonywana przez banki przy planowaniu zabezpieczenia placówek
- charakterystyka działań sprawców napadów na placówki bankowe
- modus operandi sprawców napadów na placówki bankowe
- możliwości rozwoju współpracy Policja – Banki w ramach działań prewencyjnych
- rozwiązania techniczne i taktyczne służące bezpieczeństwu osób i mienia banków dostępne w ofertach Konsalnet oraz ADINFO.
Seminarium pozwoliło nie tylko na wymianę doświadczeń w zakresie strony technicznego bezpieczeństwa mienia banków, ale również na zawarcie wstępnych porozumień dot. wypracowania procedur działania Policji i pracowników pionów bezpieczeństwa banków w sytuacjach kryzysowych, związanych np. z zagrożeniami terrorystycznymi.
Wynikiem długich dyskusji i wymiany informacji na temat możliwości i oczekiwań były nie tylko dokonane ustalenia czy zapowiedzi wspólnych spotkań nad wypracowaniem jednorodnych algorytmów, ale również zgłoszenie potrzeby częstszych spotkań służących poprawie skuteczności działania podmiotów zaangażowanych w analizowany obszar bezpieczeństwa wewnętrznego.