W dniach 05-12 października 2016 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się wizyta szkoleniowa Pana Profesora Cornelisa Roelofse – wykładowcy w Szkole Nauk Społecznych, Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Limpopo pełniącego funkcję kierownika Zakładu Kryminologii i Wymiaru Sprawiedliwości. Profesor Cornelis Roelofse od sześciu lat współpracuje z naszą Uczelnią i była to jego już czwarta wizyta w WSPol.
Tym razem pobyt Pana Profesora związany był z realizacją projektu programu Erasmus+ (działanie KA107 - Mobilność studentów i pracowników uczelni między krajami programu i krajami partnerskimi nr umowy zawartej pomiędzy Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie a Fundacją Systemu Rozwoju Edukacji 2016-1-PL01-KA107-023914). Podmiotem, który przygotował to międzynarodowe przedsięwzięcie był Instytut Prawa i Administracji, Wydział Administracji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Program wizyty był zgodny ze Staff Mobility Agrement, który został podpisany przez Profesora Cornelisa Roelofse, Profesora RN Madazhe – Dziekana Wydziału Humanistycznego i przez mł. insp. dr Sławomira Zubańskiego – Prorektora ds. studenckich WSPol.
Program obejmował m. in.:
- spotkanie z władzami Wydziału Administracji oraz mł. insp. dr Sławomirem Zubańskim - Prorektorem ds. studenckich WSPol. Podczas spotkania Profesor Cornelis Roelofse przekazał egzemplarz umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Limpopo i WSPol podpisany przez Prof. NM Mokgalong Wicekanclerza Uniwersytetu Limpopo.
- zapoznanie się ze zbiorami bibliotecznymi WSPol, programami studiów, badaniami naukowymi prowadzonymi w WSPol,
- uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w WSPol,
- wygłoszenie 4 wykładów otwartych dla studentów i kadry WSPol (Occult crimes, Encroachment theory of organized crime and its application to South Africa, Illicit trade in cigarettes, Internalization or globalization of policing: an empirical study /work in progress/),
- spotkanie z członkami studenckiego koła kryminologicznego „Causa Mali”,
- zapoznanie się ze strukturą Komend Wojewódzkich w Gdańsku i Olsztynie oraz z zadaniami jednostek realizacyjnych, które uczestniczą w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Zapoznanie się
z charakterem zadań realizowanych w LK KWP Olsztyn,
- wizytę w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym do Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych,
- wizytę w Biurze Kryminalnym KGP i zapoznanie się z problematyką zwalczania przestępczości narkotykowej oraz handlu narkotykami i dopalaczami przez Internet.
Kolejne etapy realizacji projektu obejmują m. in. przeprowadzenie wspólnych badań naukowych. Projekt ma zakończyć się do 30 września 2017 r.