W Zespole Szkół nr 1 w Mrągowie odbyła się konferencja pn. „Aktywny Strzelec”. Podczas wydarzenia omówiono kwestie związane z zagrożeniami o charakterze terrorystycznym. Ponadto policjanci garnizonu warmińsko-mazurskiego podsumowali szkolenia, które w tym roku zrealizowali dla pracowników placówek oświatowych.
17 listopada 2016 r. w Zespole Szkół nr 1 w Mrągowie odbyła się konferencja pn. „Aktywny Strzelec – Mrągowo 2016”.
Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie oraz Zespół Szkół nr 1 w Mrągowie.
Podczas spotkania uczestnicy konferencji dowiedzieli się kim jest „active shooter”. Przybliżono również procedurę postępowania nauczycieli, pracowników szkół i służb powołanych do ochrony bezpieczeństwa i przeciwdziałania aktom terroru w przypadku wtargnięcia aktywnego strzelca na teren placówki oświatowej.
Uczestnikami konferencji byli pracownicy placówek oświatowych funkcjonujących na terenie powiatu mrągowskiego.
Na konferencję zaproszono Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego Artura Chojeckiego, Szefa Sztabu Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej płk Piotra Płonkę, Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Tomasza Klimka, Komendanta – Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Piotra Bogdalskiego, burmistrz Mrągowa Otylię Siemieniec, starostę mrągowskiego Antoniego Karasia oraz lokalnych samorządowców z powiatu mrągowskiego.
Prowadzenie działalności profilaktycznej ukierunkowanej na podnoszenie świadomości i kształtowanie pożądanych postaw i zachowań w sytuacji zagrożeń o charakterze terrorystycznym jest jednym z zadań wynikających z „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019”. Zgodnie z opracowaną przez Komendę Główną Policji, „Ramową koncepcją realizacji szkoleń dla dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych dotyczących zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym”.
Podczas konferencji głos zabrali eksperci, którzy omówili zagadnienia związane z terroryzmem:
• nadkom. dr J. Radosław Truchan – Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkole Policji w Szczytnie przedstawił założenia międzynarodowego zadania badawczego: Reagowanie podmiotów bezpieczeństwa państw europejskich na zagrożenia związane z użyciem broni palnej, materiałów niebezpiecznych i narzędzi w miejscach publicznych
• nadkom. dr Anna K. Zubrzycka z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie omówiła wybrane psychologiczne aspekty zjawiska „Aktywny Strzelec”.
• st. asp. Damian Muszyński z Komendy Głównej Policji omówił współczesne technologie w przeciwdziałaniu zagrożeniom typu AS (Aktywny Strzelec).
Podczas konferencji wyświetlono film edukacyjny pn. „Zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki oświatowej”.
Zasady postępowania osób przebywających na terenie placówki oświatowej na wypadek wtargnięcia napastnika
Jak działa Aktywny Strzelec?
Nieprzewidywalnie, Jego działania są dynamiczne. Najczęściej jego celem jest zabicie jak największej liczby osób. Z chwilą pojawienia się organów ścigania popełnia samobójstwo, ginie od kul policjantów, zostaje zatrzymany lub ucieka.
Zasady postępowania osób przebywających na terenie placówki oświatowej na wypadek wtargnięcia napastnika.
- Ucieczka z zagrożonego rejonu drogą ewakuacji poza rejon zagrożenia.
- Ewakuacja tylko w przypadku bezpośredniej bliskości wyjścia, z dala od źródła zagrożenia.
W przypadku zarządzenia ewakuacji:
- zostaw wszystkie swoje rzeczy w miejscu, gdzie się znajdują,
- korzystaj z wyznaczonej drogi ewakuacyjnej,
- nie korzystaj z wind,
- po drogach ewakuacyjnych poruszaj się szybko, unikaj blokowania ruchu, zatrzymywania się czy też gwałtowanego napierania na poruszających się z przodu.
Podczas ewakuacji:
- zachowaj ciszę, spokój, rozwagę,
- udzielaj pierwszej pomocy w miejscu bezpiecznych, jedynie wtedy, gdy nie ma to wpływu na Twoje bezpieczeństwo,
- ostrzegaj o niebezpieczeństwie,
- w przypadku opadów deszczu, śniegu lub panującego zimna, przeprowadź dzieci i młodzież do innego, wcześniej ustalonego obiektu.
Jeżeli bezpieczna ewakuacja jest niemożliwa:
- zamknij drzwi,
- zastaw drzwi ciężkim meblem, ławkami,
- wyłącz wszystkie światła,
- wyłącz/wycisz wszystkie urządzenia elektroniczne,
- połóż się na podłodze z dala od drzwi i okien,
- zachowaj ciszę.
Jeżeli jest to możliwe udzielaj pierwszej pomocy poszkodowanym.
Jeżeli nie miałeś możliwości ewakuować się, ukryć albo zabarykadować w pomieszczeniu bezpiecznym, a Twoje życie lub zdrowie są zagrożone w bezpośrednim kontakcie z napastnikiem – WALCZ, a jeżeli nie jesteś w stanie podjąć walki – BŁAGAJ O LITOŚĆ.
Podczas działań służb ratowniczych:
- zachowaj spokój,
- jeżeli nie jesteś pewien, że to służby ratownicze, nie otwieraj drzwi – służby zrobią to same,
- stosuj się do wszystkich poleceń służb,
- nie trzymaj nic w rękach, nie zadawaj pytań podczas ewakuacji, unikaj gwałtownych ruchów, alarmujących gestów itd.
- poddaj kontroli bezpieczeństwa,
- jeżeli posiadasz istotne informacja o napastnikach lub ofiarach, przekaż je służbom ratowniczym.
WAŻNE NUMERY ALARMOWE:
112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego,
999 – Pogotowie Ratunkowe,
998 – Straż Pożarna,
997 – Policja,
992 – Pogotowie Gazowe.
Opracowano na podstawie Broszury „Zasady postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki oświatowej ”wydanej przez MSW, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Komendę Stołeczną Policji.
źródło: KWP w Olsztynie
zdj. K. Wasyńczuk, C. Rożek