W życiu młodego pokolenia coraz większą rolę odgrywa świat wirtualny. Wielu młodych ludzi  zastąpiło komputerem nie tylko gazetę i telewizję, ale także kontakty towarzyskie, a wymianę poglądów czy wrażeń przeniosło w świat Internetu. Miejscem, gdzie realizują się współczesne stosunki międzyludzkie są portale społecznościowe.

Cyberbullying jest wyjątkowo dotkliwy, ponieważ najczęściej ma charakter anonimowy, a wiadomości dosięgają dzieci i młodzież także w domach. Wirtualna agresja przenika mieszkania, pokoje – miejsca, w których małoletni oczekują azylu i bezpieczeństwa.

Pracownicy Zakładu Zarządzania Kryzysowego, w ramach zadania badawczego finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Ewolucja hejterskiej mowy nienawiści w cyberbullying jako rzeczywiste zagrożenie bezpieczeństwa młodzieży i małoletnich użytkowników Internetu”; kod: IBIPP-2/2015/P/TS, przeprowadzili w ostatnich miesiącach badania ankietowe w szkołach podstawowych i gimnazjach województwa warmińsko-mazurskiego.

Celem zadania badawczego jest wskazanie, jak kształtuje się bezpieczeństwo oraz ochrona użytkowników wirtualnego świata w świetle zagrożeń środowiskiem hejterów.

Badaniami zostały objęte:

1.    Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie.
2.    Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Olsztynie.
3.    Szkoła Podstawowa w Olsztynku.
4.    Gimnazjum Gminne im. ks. Wojciecha Zinka w Gietrzwałdzie.
5.    Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku.
6.    Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.
7.    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieliczkach.
8.    Publiczne Gimnazjum w Kowalach Oleckich.
9.    Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi.
10.    Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi.
11.    Gimnazjum w Dubeninkach.
12.    Szkoła Podstawowa w Dubeninkach.
13.    Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostródzie.
14.    Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie.
15.    Gimnazjum nr 2 im. Z. Krzyszkowiaka w Ostródzie.
16.    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Elgnowie.
17.    Publiczne Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Stębarku.
18.    Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Rogożu.
19.    Zespół Szkół nr 1 w Nidzicy.
20.    Szkoła Podstawowa nr 16, im. J. Wybickiego w Elblągu.
21.    Szkoła Podstawowej nr 1, im. Adama Mickiewicza w Elblągu.
22.    Zespół Szkół nr 1 w Elblągu.
23.    Zespół Szkół nr 2 w Elblągu.
24.    Zespół Szkół w Gronowie Elbląskim.

W czasie wizyt w ww. placówkach przeprowadzono szereg prelekcji i pogadanek dotyczących zjawiska cyberprzemocy, a wśród blisko 4000 uczniów przeprowadzono badanie ankietowe.

Skład zespołu:
Kierownik zadania badawczego – kom. dr Tomasz Siemianowski;
wykonawcy:
podinsp. Jerzy Iwański;
kom. Konrad Kordalewski;
podkom. Sławomir Nosarzewski.

Aktywnie w proces badawczy zaangażowali się również studenci ze Studenckiego Koła Nowoczesnych Technologii w Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie biorąc czynny udział w analizie wyników ankiet.
Kierownik i wykonawcy zadania badawczego składają podziękowania dyrektorom szkół i gronu pedagogicznemu za przychylność i pomoc w przeprowadzeniu badań.

Gimnazjum Mrągowo
Szkoła Podstawowa nr 1 w Elblągu