Studenci WSPol wzięli udział w III edycji Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Kryminalistycznej pt. "50 Twarzy Zbrodni". Podczas tego wydarzenia mieli okazję podzielić się swoją wiedzą z pozostałymi uczestnikami, wygłaszając referaty nt. różnych dziedzin kryminalistyki.

W dniach 2-4 grudnia 2016 r. odbyła się III Ogólnopolska Studencka Konferencja Kryminalistyczna pt. "50 Twarzy Zbrodni", której organizatorami było Studenckie Koło Naukowe Antropologów „Kostka” oraz Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyków działające na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Było to kolejna odsłona interdyscyplinarnej konferencji zrzeszającej studentów z całej Polski zainteresowanych kryminalistyką z różnych dziedzin, m.in.: biologii, chemii, medycyny sądowej, archeologii, kryminalistyki, informatyki czy antropologii.

Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie reprezentowało dwunastu prelegentów ze Studenckiego Koła Nauk Kryminalistycznych. Studenci Uczelni swoją wiedzą i spostrzeżeniami podzielili się z resztą uczestników konferencji, biorąc udział w trzech blokach tematycznych: historycznym, kryminalistycznym oraz biologiczno-medycznym.

Zanim jednak do tego doszło wysłuchali wykładu dr. hab. Ryszarda Jaworskiego na temat antropologii - ekspertyz poligraficznych oraz praktyce archeologii sądowej.

W bloku historycznym, swoje prelekcje wygłosiły dwie studentki: Weronika Derkacz na temat „Portret dzieciobójczyń na płótnie prawa, historii i psychologii” oraz Anna Maria Wilczyńska – „Zbrodnia, jako część życia codziennego – historia Henry’ego Lee Lucasa”.

W bloku kryminalistycznym swoje przemówienia wygłosiło sześciu studentów WSPol, m.in.: Radomir Jakubowski – „Modus operandi sprawców współczesnych przestępstw rozbójniczych”, Aldona Wysocka – „ Życie zabójcy po odbyciu kary”, Magdalena Koniewicz wraz z  Katarzyną Król – „Diabeł znad Green River”, Róża Kwiatkowska –  „Raz, dwa, trzy – kłamiesz Ty! Czyli słów kilka o badaniach poligraficznych”, Patrycja Niemiec „O efektywności identyfikacji daktyloskopijnej wczoraj i dziś. Analiza postępu jednej z najstarszych dziedzin techniki kryminalistycznej na przykładzie wybranych spraw”, Katarzyna Król oraz Paulina Łuszcz – „Kolacja z zabójcą”.

W drugim dniu konferencji swoje referaty wygłosili kolejny studenci szczycieńskiej Uczelni. W bloku biologiczno-medycznym wiedzą na ten temat „Genetyczny portret sprawcy przestępstwa. Możliwości predykcji wyglądu nieznanej osoby poprzez analizę DNA z zastosowaniem sekwencjonowania następnej generacji (NGS)” podzielił się Przemysław Knut. Katarzyna Ćwik wygłosiła referat nt. „W poszukiwaniu sprawcy przestępstwa. Problem wtórnego transferu DNA w kontekście ekspertyzy genetyczno–daktyloskopijnej a procedury antykontaminacyjne”. Paulina Szczygłowska wygłosiła prelekcję nt.  „Czego nie powiedzą słowa, pokażą nam ślady. Analiza śladów biologicznych w służbie ścigania sprawców zgwałceń”.

Podczas Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Kryminalistycznej pt. "50 Twarzy Zbrodni" studenci WSPol mogli nie tylko podzielić się swoją wiedzą z innymi uczestnikami tego wydarzenia, ale także zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności.

Opr. K. Morawska