Czym są Wojska Obrony Terytorialnej, jakie są ich zadania, jak ich funkcjonowanie wpłynie na obronność kraju? – o tym i nie tylko dyskutowano podczas spotkania zorganizowanego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie przez Jednostkę Strzelecką 1033. W wydarzeniu oprócz przedstawicieli służb mundurowych i administracji samorządowej udział wziął Pan Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski.  Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Komendanta-Rektora WSPol.

26 stycznia 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyło się spotkanie dotyczące tworzonych w Polsce Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem wydarzenia było m.in. zapoznanie uczestników z informacjami dotyczącymi WOT, ich znaczenia w systemie obronności kraju, etapami tworzenia tego rodzaju sił w Polsce, a także zadaniami.

W przedsięwzięciu pn. „Bezpieczeństwo Powiatu Szczycieńskiego –  Obrona Terytorialna"  udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwu Obrony Narodowej, przedstawiciele administracji samorządowej,  studenci Uczelni, a także członkowie Jednostki Strzeleckiej 1033 Szczytno.

W spotkaniu uczestniczył również Pan Artur Chojecki –  Wojewoda Warmińsko-Mazurski, który swoim przemówieniem rozpoczął wydarzenie. W słowach wstępu Pan Wojewoda podkreślił istotę wdrażania nowego rodzaju wojsk w Polsce. Omówił również plany utworzenia na Warmii i Mazurach Brygady Obrony Terytorialnej.

Następnie głos zabrała insp. dr Danuta Bukowiecka – Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, która przywitała w imieniu Kierownictwa Uczelni wszystkich prelegentów oraz uczestników, pogratulowała organizatorom podjętej inicjatywy, a także życzyła ciekawej, merytorycznej dyskusji.

Jako pierwszy wykład nt. „Nowego rodzaju sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej” wygłosił mjr Michał Mazurczyk – przedstawiciel 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który opowiedział o celach, zadaniach i strukturze Wojsk Obrony Terytorialnej, a także procesie tworzenia jednostki w woj. podlaskim. Przybliżył również proces rekrutacji do służby.

Proces doboru rozszerzył w swoim wystąpieniu kolejny z prelegentów – Pan mjr Zbigniew Stakun –  Szef Działu Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Olsztynie.

Podczas spotkania została również zaprezentowana działalność organizacji proobronnych.

Pan Piotr Koszczał – Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej przedstawił działalność instytutu, który przez blisko 20 lat wspiera działania na rzecz obronności, bezpieczeństwa i suwerenności państwa na terenie woj. warmińsko-mazurskiego, w szczególności na terenie powiatu ostródzkiego. Pan Dyrektor przybliżył uczestnikom spotkania zrealizowane przedsięwzięcia propagujące postawy patriotyczne oraz popularyzujące sport i rekreację. Podczas wystąpienia Pan Piotr Koszczał podkreślił, że realizacja statutowych zadań Instytutu możliwa jest wyłącznie dzięki zaangażowaniu prawdziwych społeczników, którymi w dużej mierze są czynni policjanci.

Pan plut. Sławomir Słoka – dowódca Jednostki Strzeleckiej 1033 Szczytno – jeden z organizatorów spotkania, pracownik Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, przybliżył uczestnikom historię powstania Jednostki, którą obecnie dowodzi, a także jej działalność na terenie powiatu szczycieńskiego. W swoim wystąpieniu omówił również strukturę organizacji, do której należy JS 1033.

Na zakończenie spotkania głos zabrał Pan prof. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz – Koordynator Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który w swoim wystąpieniu podkreślał istotę Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie obronnym kraju.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Jednostkę Strzelecką 1033 Szczytno.

Opr. i zdjęcia: D. Bruski