Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji Studenckie Koło Naukowe Cybercrime zorganizowało wykład otwarty dla studentów Uczelni.

7 lutego 2017 roku Studenckie Koło Naukowe Cybercrime zorganizowało wykład otwarty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu pt. Zagrożenia użytkowników sieci Internet.

Wśród prelegentów znaleźli się Paweł Olbera – biegły sądowy z zakresu badania dowodów cyfrowych oraz  Paweł  Królikowski – administratora sieci komputerowych.

Pan P. Olber wygłosił wykład pt. ,, Smartfon – potencjalny cyberszpieg”, podczas którego przybliżył uczestnikom działanie aplikacji stworzonych przez hakerów w celu szpiegowania, podsłuchiwania, a także kradzieży tożsamości użytkowników smartfonów. Podał również przykłady, po których można poznać, że smartfon został zainfekowany niechcianym oprogramowaniem skutkującym dostępem do danych znajdujących się w telefonie komórkowym.

Aby uchronić się przed programami szpiegującymi, użytkownicy smartfonów powinni:
•    Używać kodów PIN,
•    Aplikacje pobierać tylko z zaufanego źródła,
•    Aktualizować oprogramowanie telefonu.

Kolejny prelegent – Pan P. Królikowski zabrał głos na temat  ,,Zagrożenia użytkowników i metody podwyższenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni”.  W swoim wystąpieniu przedstawił metody zabezpieczania routerów przed potencjalnymi hackerami oraz zagrożeniami, które występują w sieci Internet.

W celu zabezpieczenia się przed atakami, użytkownicy Internetu powinni:
•    Używać niepowtarzalnych haseł, które co pewien czas zmieniają,
•    Zamiast przesyłać ważne i prywatne dokumenty przy pomocy Internetu powinni spotkać się dzięki czemu mogą uniknąć kradzieży tych informacji,
•    Odpowiednio zabezpieczyć sieć bezprzewodową wykorzystując odpowiednią metodę szyfrowania danych.