W dniach 7 – 12 lutego 2017 r. odbył się wyjazd szkoleniowy do Uniwersytetu w Limpopo (RPA) w ramach projektu programu Erasmus+ (działanie KA107 - Mobilność studentów i pracowników uczelni między krajami programu i krajami partnerskimi).
W przedsięwzięciu wzięła udział Prodziekan ds. studenckich oraz nauczyciele akademiccy Wydziału Administracji WSPol. W trakcie wizyty wygłosili oni wykłady dla kadry i studentów na Uniwersytecie w Limpopo:
- dr hab. Izabela Nowicka – wykład nt. „Questionnaire survey on legal awareness within the scope of animal rights and protection”,
- dr Aleksandra Nowak – wykłady nt. „Combating drug crimes in Poland” oraz „ Green criminology”,
- dr hab. Jacek Dworzecki przedstawił prezentację nt. “Structure and organization of Polish and Slovak law enforcement agencies”.
Ponadto uczestnicy wyjazdu szkoleniowego odbyli wiele spotkań roboczych i uczestniczyli w szeregu naukowych przedsięwzięć, takich jak:
- konferencja „Research Colloquium – Towards the development of an ideal and suitable policing model for the South African Police Service”, Pretoria, RPA, 07.02.2017 r. ,
- spotkanie ze studentami Wydziału Kryminologii Uniwersytetu Limpopo,
- spotkanie z przedstawicielami studenckich kół naukowych – dyskusja na temat rozpoczęcia współpracy ze studenckim kołem naukowym „Causa Mali”,
- spotkanie z władzami Szkoły Prawa Uniwersytetu Limpopo oraz z władzami Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Limpopo.
Nasza delegacja odbyła ponadto wizytę w bibliotece prawniczej, w Departamencie Bezpieczeństwa, Ochrony i Komunikacji, w dyrektoriacie policji śledczej, w sztabie policji regionu Limpopo, spotkała się z szefem policji regionu Limpopo ds. przestępczości zorganizowanej oraz vice kanclerzem Uniwersytetu Limpopo, zapoznała się z projektami naukowymi oraz programami studiów prowadzonymi na Uniwersytecie w Limpopo, jak również przeprowadziła badania ankietowe wśród studentów.
Uczestnictwo w Programach Erasmus + jest doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów naukowych z uczelniami na całym świecie. Jest to zgodne z ideą umiędzynarodowiania procesu szkolenia zapisaną w strategiach rozwoju uczelni. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że całość przedsięwzięcia finansowana jest z budżetu Programu Erasmus +.