Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie odwiedzili przedstawiciele Akademii Sztuki Wojennej. Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością Instytutu Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem WBW WSPol oraz zwiedzenie bazy dydaktycznej Uczelni.
7 marca 2017 r. Instytut Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odwiedzili przedstawiciele Kolegium Dziekańskiego Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej, którego reprezentantami byli dr Marzena Żakowska – Prodziekan ds. Studenckich, mgr Katarzyna Klimczyk – Kierownik Dziekanatów, ppłk dr inż. Paweł Majdan – Pracownik Katedry Bezpieczeństwa Informacyjnego oraz członkowie Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej. Uczestników wizyty studyjnej po terenie WSPol mieli przyjemność oprowadzać członkowie Studenckiego Koła Nauk Kryminalistycznych WSPol w Szczytnie wraz z opiekunem nadkom. Arkadiuszem Błaszczukiem.
Przybyli goście zostali powitani przez mł. insp. dr Magdalenę Zubańską – Kierownika Zakładu Kryminalistyki Instytutu Badań nad Przestępczością Kryminalną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, która pokrótce opowiedziała o działalności Instytutu oraz prowadzonych kierunkach studiów i szkoleniach organizowanych przez Instytut.
Goście podczas wizyty w WSPol odwiedzili pracownie znajdujące się w Policyjnym Centrum Analityczno-Badawczym. Pierwszą z nich była Pracownia pułapek kryminalistycznych, gdzie podinsp. Andrzej Rogalski opowiedział o metodach wykorzystywanych przez organy ścigania w celu niedopuszczenia do popełnienia przestępstw, uniemożliwieniu ucieczki sprawcy, śledzeniu go i zatrzymaniu w dogodnym miejscu, a także oznaczeniu i sfotografowaniu osoby w celach dowodowych.
Kolejnym miejscem była Pracownia Analizy Kryminalnej, w której kom. Wojciech Szczepański opowiedział o relacji pomiędzy informacjami dotyczącymi zdarzeń o charakterze przestępczym, o osobach związanych z nimi oraz o danych pochodzących z innych źródeł, wykorzystywanych przez organy ścigania i sądy.
W Zakładzie Studiów nad Przestępczością Zorganizowaną i Terroryzmem podinsp. Adam Macoch zaprezentował Pracownię zwalczania przestępczości w Cyberprzestrzeni, przybliżył tematy związane z nielegalnymi działaniami w postaci operacji elektronicznych, które wymierzane są w bezpieczeństwo systemów komputerowych, czy znajdujących się na nich danych.
Kolejnym miejscem była pracownia Biologii Kryminalistycznej, gdzie mł. insp. dr Renata Włodarczyk opowiedziała o badaniu śladów biologicznych oraz identyfikacji osób i zwłok ludzkich z zastosowaniem badań genetycznych.
W pracowni Fałszerstw pieniędzy podkom. Błażej Jewartowski przedstawił sposób działania fałszerzy oraz urządzenia, jaki najczęściej wykorzystują przestępcy.
Następnie goście zwiedzili pracownie narkotykowe oraz pomieszczenia symulacyjne, które zaprezentował nadkom. dr Bogdan Guziński.
Grupa zwiedzających zobaczyła również pracownię daktyloskopii, którą przedstawiła mł. insp. dr Magdalena Zubańska.
Ostatnim punktem wizyty słuchaczy z Akademii Sztuki Wojennej był Zakład Podstaw Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, a dokładniej strzelnica, gdzie podinsp. Maciej Wojciechowski wraz ze st.asp. Rafałem Kotapką z Zakładu Kryminalistyki przedstawili różne rodzaje broni palnej znajdujące się na wyposażeniu Policji.
SKNK/ ab / db
Zdjęcia; K. Pietrzak