W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rozpoczęły się kolejne edycje kursów realizowanych przez Instytut Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przez najbliższe dni 35 funkcjonariuszy Policji przygotowywać się będzie do planowania i realizacji działań związanych z operacjami i akcjami policyjnymi.

3 kwietnia 2017 r. nadkom. dr Jarosław Radosław Truchan – Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego WBW WSPol wraz z insp. Dariuszem Dymińskim –  Dyrektorem Głównego Sztabu Policji KGP oraz nadkom. Dariuszem Ziębą – Dyrektorem Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP otworzył kolejne edycje kursów specjalistycznych realizowanych przez pracowników Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego WBW WSPol, a także nauczycieli stowarzyszonych.

Kurs dla dowódców akcji i operacji policyjnych

Przez najbliższe dwa tygodnie 25 policjantów będzie przygotowywać się (teoretycznie i praktycznie) do wykonywania czynności związanych z przygotowaniem i realizacją operacji policyjnych.

Podczas kursu słuchacze będą ćwiczyć elementy dowodzenia na symulatorze działań Policji w sytuacjach kryzysowych znajdującym się w WSPol.

Dzięki uprzejmości Komendanta Stołecznego Policji uczestnicy szkolenia będą mieli możliwość zapoznania się z infrastrukturą obiektów sportowych – stadionu Legii Warszawa oraz Stadiony Narodowego – na których rozgrywane są mecze ligowe piłki nożnej (Ekstraklasy), a także duże międzynarodowe imprezy rozrywkowe.

Dodatkowo funkcjonariusze  zwiedzą Stołeczne Stanowisko Kierowania, które odpowiada za bezpieczeństwo całego garnizonu stołecznego.

Kurs specjalistyczny dla dowódców podoperacji antyterrorystycznych prowadzonych w ramach operacji policyjnych

W drugim kursie, który rozpoczął się w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie bierze udział 10 policjantów z samodzielnych pododdziałów antyterrorystycznych Policji oraz sekcji antyterrorystycznych komend wojewódzkich Policji.

Dowódcy podoperacji antyterrorystycznych, dla których przewidziany jest kurs specjalistyczny, będą odpowiadać za planowanie, przygotowanie i realizację działań bojowych w przypadku ich prowadzenia w ramach operacji policyjnych.

Szkolenie to skorelowane jest z zadaniami nałożonymi i przewidzianymi do realizacji przez jednostki i komórki antyterrorystyczne w Narodowym Programie Antyterrorystycznym.

tygodniowy kurs obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne.

W trakcie kursów zajęcia programowe, oprócz kadry WSPol, prowadzić będą nauczyciele stowarzyszeni z Głównego Sztabu Policji KGP, Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, Sekcji AT KWP w Olsztynie, Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy oraz Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji.

Autor: Ł. Kacprowicz, D. Bruski
Zdjęcia: S. Górski