Ponad 60 policjantów z całej Polski rozpoczęło w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie warsztaty pn. „Przygotowanie zespołów medycznych Policji do działań w sytuacjach zagrożenia”. Przez kolejne trzy dni funkcjonariusze będą szkolić się z taktyk i technik udzielania pomocy medycznej w niebezpiecznych sytuacjach z wykorzystaniem ambulansów i specjalistycznego sprzętu medycznego będących na wyposażeniu Policji.
17 maja 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rozpoczęły się warsztaty pn. „Przygotowanie zespołów medycznych Policji do działań w sytuacjach zagrożenia”. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu umiejętności udzielania pomocy medycznej przez funkcjonariuszy Policji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia.
Uroczystego otwarcia szkolenia dokonał insp. Krzysztof Baran – Kanclerz WSPol, który w imieniu kierownictwa Uczelni przywitał wszystkich uczestników warsztatów. Pan Kanclerz w słowach wstępu podkreślił, jak ważną rolę pełnią policyjni ratownicy, szczególnie podczas zabezpieczeń imprez masowych czy innych sytuacji, w których zagrożone jest zdrowie funkcjonariuszy dbających o bezpieczeństwo społeczeństwa.
W przedsięwzięciu udział biorą policjanci pełniący służbę w zespołach medycznych Oddziałów i Pododdziałów Prewencji Policji.
Pierwszy dzień warsztatów
W pierwszym dniu warsztatów uczestnicy wzięli udział w uroczystym otwarciu, a także wysłuchali trzech wykładów nt.:
• Pourazowe zatrzymania krążenia,
• Zabezpieczenia dróg oddechowych
• TC3 a standardy ratownictwa cywilnego.
Po wykładach policjanci rozpoczęli zajęcia praktyczne w grupach. Przez resztę dnia ćwiczyli zaawansowane zabiegi resuscytacyjne – ALS (ang. Advanced Life Support) czy taktyczno-bojową opiekę nad poszkodowanym – TCCC (ang. Tactical Combat Casualty Care).
Podczas zajęć policjanci doskonalili również techniki udrażniania dróg oddechowych, zabezpieczania masywnych krwotoków oraz zabezpieczenia poszkodowanych z wykorzystaniem podstawowych przyrządów jak deska ratownicza czy kołnierz ortopedyczny.
Opr. i zdjęcia: D.Bruski