Herb Polski

17 maja 2017 r. odbyło się w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie Seminarium Naukowe: „Zarządzanie bezpieczeństwem w społecznościach lokalnych”.

Seminarium zostało zorganizowane przez Wydział Administracji Wyższej Szkoły Policji oraz Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej.

Otwarcia przedsięwzięcia dokonali Dziekan Wydziału Administracji Wyższej Szkoły Policji mł. insp. dr Janusz Bryk oraz Prodziekan Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej płk dr hab. Tomasz Jałowiec, prof. ASzWoj.

W pierwszym panelu prowadzonym przez Dziekana WA WSPol swoje referaty prezentowali: Pan prof. dr hab. Bernard Wiśniewski, poruszający kwestie związane z podstawowymi zagadnieniami badania zagrożeń, Pani podinsp. dr Kornelia Stępień, przedstawiająca wybrane zjawiska patologii społecznej w aspekcie zagrożeń oraz Pani dr Karina Górska-Rożej, która skupiła się na problematyce kształtowania w społecznościach lokalnych odporności na zagrożenia.

W czasie dyskusji formułowano interesujące pytania i problemy dotyczące aktualnego i przyszłego stanu bezpieczeństwa w społecznościach lokalnych oraz zastanawiano się w jaki sposób można skutecznie zarządzać tymi procesami.

Drugi panel prowadzony przez Prodziekana WZiD ASzWoj rozpoczął się od wystąpienia Pani dr Marii Jabłońskiej-Wołoszyn, która przedstawiła zadania i rozwój kompetencji w służbach mundurowych . Następnie swoje referaty zaprezentowali Pani podinsp. Katarzyna Monika Dzimińska-Mosio, poruszająca problematykę prawnych możliwości udziału społeczności lokalnych w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz Pan kom. Andrzej Kamiński, referujący rolę dzielnicowego w zapewnieniu bezpieczeństwa społeczności lokalnej. W dyskusji głównie przewijała się problematyka wypracowania oraz udoskonalenia mechanizmów obecnie obowiązujących w sferze bezpieczeństwa społeczności lokalnych.

Podsumowania i zamknięcia seminarium dokonali mł. insp. dr Janusz Bryk oraz płk dr hab. Tomasz Jałowiec, wskazując, że prezentowana problematyka wymaga w wielu obszarach pogłębionych badań ze względu na zmieniające się otoczenie zewnętrzne i dynamiczne procesy zachodzące w otaczającej nas rzeczywistości społeczno-gospodarczej.

Opr. J. Bryk
Zdj. Z. Dąbrowski