W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rozpoczęła się I edycja „Kursu specjalistycznego dla oficerów prasowych w zakresie wykonywania działalności prasowo-informacyjnej w Policji”. Kursanci będą zdobywać wiedzę i kształcić umiejętności z zakresu współpracy z przedstawicielami środków masowego przekazu i prowadzenia polityki informacyjnej w Policji.
Oficerowie prasowi dostarczają mediom serwisy informacyjne swoich jednostek, komunikaty dotyczące osób zaginionych i poszukiwanych przestępców, prowadzą strony internetowe komend z bieżącymi wydarzeniami dotyczącymi życia garnizonu. Oficer prasowy niejednokrotnie jest „ustami” komendanta, który przekazuje jego punkt widzenia i przede wszystkim kierunki działania jednostki Policji. To osoba, która musi być wyposażona w komplet wiedzy z zakresu prawa prasowego, budowania wizerunku, prowadzenia działań PR i zasad współpracy z mediami.
W związku z tym, że przedstawiciel służby prasowej musi posługiwać się poprawną polszczyzną, to w trakcie takiego szkolenia będzie miał okazję zmierzyć się z takimi przedmiotami, jak kultura języka polskiego czy komunikacja interpersonalna, aby poznać właściwe zasady posługiwania się językiem polskim. Praca oficera prasowego często przebiega w stresie, zatem nasi psychologowie prowadzący zajęcia zadbają o to, by dostarczyć im wiedzy z zakresu psychologii, a konkretnie metod łagodzenia stresu.
W pięciodniowym szkoleniu biorą udział oficerowie prasowi oraz policjanci z zespołów prasowych komend wojewódzkich z całej Polski. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Nauk Społecznych Wydziału Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor Instytutu, nadkom. dr Dominik Hryszkiewicz. Szkolenie przeprowadzą praktycy, pracownicy Instytutu: nadkom. dr Beata Bekulard, nadkom. Sylwia Królicka, podkom. Justyna Aćman- Krysiak oraz asp. Iwona Gadomska.
Autor: B. Bekulard