W siedzibie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie w dniach 12.06-14.06.2017 r. odbyła się XX, jubileuszowa edycja Konferencji Naukowej TAPT - „Techniczne Aspekty Przestępczości Teleinformatycznej”. Spotkanie dedykowane jest przedstawicielom organów ścigania, policjantom, prokuratorom, biegłym sądowym a także przedstawicielom świata nauki oraz sektora prywatnego z branży internetowej, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem cyberprzestępczości w Polsce. Po raz kolejny współorganizatorem spotkania jest grupa Allegro.
W konferencji bierze udział ponad 360 uczestników z kraju i zagranicy reprezentujących uczelnie wyższe, służby mundurowe, wymiar sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Interpol i Europol, portale informacyjne i aukcyjne, instytucje finansowe, internetowych dostawców usług, operatorów telekomunikacyjnych, biegłych sądowych oraz firmy związane z branżą IT.
Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Tomasz Zdzikot, który wspólnie z Komendantem-Rektorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie mł. insp. dr. Markiem Fałdowskim dokonał uroczystego otwarcia konferencji.
Nieustanny rozwój nowoczesnych technologii i trudności z przewidzeniem kierunków tego rozwoju, wymagają od podmiotów zajmujących się walką z cyberprzestępczością regularnego aktualizowania wiedzy oraz wielostronnej wymiany informacji. Tak jak we wszystkich poprzednich edycjach konferencji, w czasie obrad pojawi się problematyka wykrywania i zabezpieczania dowodów cyberprzestępstw i innych przestępstw popełnionych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym możliwości, ale także i sens opracowywania standardu dla niestandardowych usług i narzędzi wkraczających w sfery dotychczas pomijane lub marginalne.
Głównymi tematami poruszanymi w trakcie spotkania będą:
- Trendy cyberprzestępczości
- Monitorowanie zagrożeń w Internecie
- Ujawnianie, pozyskiwanie, zabezpieczanie, analiza i prezentacja dowodów cyfrowych
- Narzędzia wspomagające zwalczanie cyberprzestępczości
- Praktyka zwalczania cyberprzestępczości
- Funkcjonowanie Centrum Operacyjnego Bezpieczeństwa (SOC) i/lub Dedykowanego Zespołu Reagowania na Incydenty (IRT)
- Współpraca publiczno-prywatna w zwalczaniu cyberprzestępczości
Zaproponowane tematy z pewnością zainteresują naukowców, specjalistów zapewniających bezpieczeństwo ICT z wielu sektorów gospodarki, ale głównie policjantów, funkcjonariuszy innych służb, prokuratorów i sędziów. Takie szerokie spektrum osób, skupionych na jednym temacie gwarantuje, że tematyka zostanie poruszona głęboko i w wielu wymiarach.
Autor tekstu: B. Guziński
Autor zdjęć: M. Błędowski
T. Muraszko