W dniach 13-16 września 2017 r. na Uniwersytecie w Cardiff ( Wielka Brytania) odbyła się konferencja pt. „Challenging ‘Crime’ and ‘Crime Control’ in Contemporary Europe”.

Tematem konferencji były cztery kluczowe wyzwania związane z "przestępczością" i "kontrolą przestępczości" jako zjawiskiem , a także odnoszące się do kryminologii jako dyscypliny:

1. Wzrost nietolerancji długotrwałych, ale często nazywanych "nowymi" przestępstwami, takimi jak przemoc domowa i handlowa wobec kobiet i mężczyzn (których aspekty są obecnie oznaczane jako "nowoczesne niewolnictwo");
  2. Zmiany w technologiach, które (obok innych) miały wpływ na statystyki  policyjne;
  3. Jednoczesna lokalizacja i globalizacja "zagrożeń terrorystycznych", które spowodowały przesunięcie sekurytyzacji, wzrastające monitorowanie/ ograniczanie swobód obywatelskich i ściślejsze powiązania Policji i służb bezpieczeństwa w krajach europejskich i poza nią;
  4. Wpływ finansów publicznych na poziomy przestępczości oraz sposób reagowania na przestępstwa, w tym Policji, wymiaru sprawiedliwości
    w sprawach karnych, a także odpowiedzialność karną.

W konferencji wzięło udział ponad  3000 uczestników z całego świata. Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie reprezentowali przedstawiciele Wydziału Administracji: insp. dr hab. Izabela Nowicka, prof. WSPol , która prowadziła panel nt.: „Risk and Communication” a także wygłosiła referat pn.: „Pathologies in communication in hierarchical organization”,   nadkom dr hab. Jacek Dworzecki, prof. WSPol, który przedstawił referat nt. „The Central Investigation Buraeu of the Police in the flight against organized crime” oraz nadkom. dr  Aleksandra Nowak, która wygłosiła wykład nt.: „Development of soft skills in education for conflict prevention and peacekeeping”.