W dniach 19-20 września 2017 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbył się Narodowy Kongres Nauki, będący posumowaniem 9 konferencji programowych, a także innych spotkań, debat i konsultacji, podczas których przedstawiciele środowiska akademickiego dyskutowali o wyzwaniach i problemach polskiej nauki. Jednocześnie Kongres miał charakter wydarzenia prezentującego rozwiązania Konstytucji dla Nauki, będącej projektem nowych regulacji prawnych ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 3000 uczestników, w tym 106 rektorów uczelni. Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie reprezentowała podinsp. Monika Dzimińska-Mosio.

Kluczowym punktem  Narodowego Kongresu  Nauki było wystąpienie Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pana Jarosława Gowina, który zaprezentował główne założenia Konstytucji dla Nauki, Ustawy 2.0.  Premier skrótowo przedstawił przebieg prac związanych z reformą szkolnictwa wyższego, w tym szereg danych statystycznych dotyczących zaangażowania w przygotowanie zarówno założeń projektu ustawy jak i projektu ustawy reformującej polską edukację na poziomie wyższym. Podkreślił, że przygotowana reforma jest działaniem oddolnym, którego inicjatorem było samo środowisko akademickie, a  które spotkało się z przychylną oceną Komisji Europejskiej stawiającej Polskę jako wzór państwa dokonującego zmian w takim zakresie. Premier podziękował za istotny wkład w przygotowanie Konstytucji dla Nauki: Radzie Narodowego Kongresu Nauki, Komitetowi Polityki Naukowej, Radzie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, zespołowi eksperckiemu Komisji Europejskiej i jej przewodniczącemu prof. Georgowi Wincklerowi oraz pracownikom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.