Konferencja W dniu 13 października 2017 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się konferencja pt. „Bezpieczeństwo dokumentów publicznych”. Organizatorami tego przedsięwzięcia było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A., Poczta Polska oraz Instytut Służby Kryminalnej WBW Wyższej Szkoły Policji. Konferencja została połączona z uroczystą inauguracją pierwszej edycji studiów podyplomowych w zakresie: bezpieczeństwa dokumentów publicznych, rozpoczynających kampanię informacyjno-szkoleniową dotyczącą zagadnień związanych z budowanym systemem bezpieczeństwa dokumentów.

Uczestników konferencji, w imieniu Komendanta-Rektora insp. dra Marka Fałdowskiego, powitał Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. dr Zbigniew Mikołajczyk.

W naszym spotkaniu wzięło udział wielu znamienitych gości, na czele z: Panią Minister dr Edytą Bielak-Jomaa – Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, Panem Ministrem Tomaszem Zdzikotem – Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Panem Arturem Standowiczem – Wicewojewodą Mazowieckim, Panem Piotrem Woyciechowskim – Prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., Panem Tomaszem Dąbrowskim – członkiem Zarządu Poczta Polska S.A. oraz licznie przybyłymi przedstawicielami: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Rady Notarialnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Związku Banków Polskich, Związku Powiatów Polskich, Policji, Straży Granicznej, Instytutu Ekspertyz Sądowych, a także przedstawicielami ośrodków naukowych i akademickich oraz innych podmiotów realizujących zadania związane z bezpieczeństwem dokumentów publicznych.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń związanych z bezpieczeństwem dokumentów. Wystąpienia wygłosili przedstawiciele instytucji związanych z tematem przewodnim spotkania zarówno ze środowisk naukowych, jak i producentów dokumentów zabezpieczonych oraz służb zajmujących się przedmiotową problematyką.

W programie konferencji zaplanowano trzy panele. I tak, w panelu pierwszym głos zabrał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Minister Tomasz Zdzikot oraz Pani Minister dr Edyta Bielak-Jomaa – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Ponadto Pan Piotr Woyciechowski z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w swoim przemówieniu zaprezentował wystąpienie pt. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – nasz narodowy wytwórca. Z kolei, przedstawiciele Poczty Polskiej S.A. – Pan Zbigniew Łatowski i Łukasz Czechowski z Poczty Polskiej Usługi Cyfrowe mówili o zabezpieczeniu dokumentów wewnętrznych w systemach elektronicznego obiegu dokumentów.

Panel drugi rozpoczął się inauguracją pierwszej edycji studiów podyplomowych w zakresie: bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Pan Minister Tomasz Zdzikot, Pani Karolina Grenda – Dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA oraz Pan Piotr Woyciechowski – Prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. wręczyli słuchaczom dedykowane im pakiety startowe oraz życzyli sukcesów dydaktycznych – pierwsze zajęcia zaplanowano w murach Wyższej Szkoły Policji na dzień 14 października br.

Po uroczystej inauguracji uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać m.in. wystąpienia nt. Osiągnięcia polskich banków w zakresie przeciwdziałania nadużyciom finansowym wygłoszonego przez Pana dra Rafała Reiwera – Zastępcę Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Pana Dariusza Kozłowskiego – Wiceprezesa Centrum Prawa Bankowego i Informacji. W dalszej kolejności Pan insp. Krzysztof Kot – Zastępca Dyrektora Biura Kryminalnego KGP wygłosił prelekcję nt. Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów. Ponadto głos zabrali Pan dr Jacek Hebenstreit z Instytutu Ekspertyz Sądowych oraz Pani Karolina Grenda – Dyrektor  Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA, która skoncentrowała się na projekcie ustawy – dokumenty publiczne.

Ostatni panel konferencji, panel dyskusyjny, prowadziła Pani Dyrektor Karolina Grenda, a jego uczestnikami byli m.in. Pan Minister Tomasz Zdzikot oraz Pan Komendant podinsp. dr Zbigniew Mikołajczyk. Panel ten poświęcony był przede wszystkim: zjawisku przestępczości przeciwko dokumentom publicznym, nowym standardom w zakresie zabezpieczania dokumentów publicznych (oczekiwaniom wobec ustawy o dokumentach publicznych), obowiązkowi kontroli autentyczności dokumentów publicznych oraz oczekiwaniom osób pracujących z dokumentami publicznymi (potrzeby szkoleniowe, dostęp do informacji o dokumentach publicznych). Dyskusji z uwagą wysłuchali wszyscy uczestnicy konferencji, w szczególności zaś wypowiedzi uczestników panelu wzbudziły zainteresowanie słuchaczy wspomnianych już studiów podyplomowych.

Opr. MZ, ASSz