Herb Polski

W dniu 16 października 2017 r. w Przesiece k. Karpacza odbyła się II Krajowa Konferencja Naukowa nt. „Racjonalizacja zarządzania jednolitymi formacjami umundurowanymi”.

 

Organizatorem konferencji był Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie we współpracy z Wydziałem Policyjnych Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie; Wydziałem Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; Wydziałem Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy; Wydziałem Administracji Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej oraz Fundacją „Obserwatorium Społeczne” we Wrocławiu.

Celami konferencji było określenie kierunków doskonalenia realizacji zadań przez formacje odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne na wszystkich poziomach organizacyjnych państwa oraz wymiana doświadczeń w zakresie doskonalenia działań jednolitych formacji umundurowanych.

Tegoroczną konferencję podzielono na kilka sesji podczas, których dyskutowano o problemach związanych z obszarami i granicami doskonalenia działań wybranych formacji umundurowanych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa.

Zarówno w ubiegłym roku, jak i teraz, u podstaw konferencji znajdowało się  założenie, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa spoczywa na wielu podmiotach, wśród których istotną rolę odgrywają jednolite formacje umundurowane uzbrojone, bądź wyposażone w specjalistyczny sprzęt. Zarządzanie przywołanymi formacjami jest procesem złożonym, którego istotą jest stworzenie warunków do efektywnego wykonywania ustawowo określonych zadań. Ma ono charakter uporządkowany, wymagający ciągłego doskonalenia, które powinno mieć charakter systemowy i oparty na rezultatach naukowej eksploracji.

W konferencji, obok przedstawicieli organizatorów konferencji, udział wzięli pracownicy innych ośrodków akademickich, funkcjonariusze jednolitych umundurowanych formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz osoby zainteresowane problematyką odzwierciedloną tytułem spotkania.

Z uwagi na przyjęte cele, formułę oraz charakter, konferencja stanowiła wartościowe forum dyskusyjne, które służyło wymianie poglądów w sferze poznawczej, ale również i utylitarnej. Wnioski z obrad wskazywały jednoznacznie na potrzebę organizacji kolejnej konferencji poświęconej problemom ujętym w temacie tegorocznego przedsięwzięcia.