Herb Polski

W październiku w krajach Unii Europejskiej obchodzony był Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Również w Polsce – szczególnie organy ściągania, w tym Policja w sposób szczególny zaangażowała się w proces uświadamiania społeczeństwa, czym jest to zjawisko. Handel ludźmi jest poważnym zagrożeniem, szczególnie dla młodych ludzi, szukających pracy za granicą. W Wyższej Szkole Policji systematycznie odbywają się spotkania z młodzieżą, podczas których przybliżane są zagadnienia związane z tą tematyką. Tym razem ze studentami i słuchaczami szczycieńskiej Uczelni spotkał się nadkom. dr Paweł Łabuz – koordynator w zakresie zwalczania handlu ludźmi z CBŚP w Rzeszowie.

9 listopada 2017 r. w Wyższej Szkole Policji odbył się wykład otwarty nadkom. dr. Pawła Łabuza nt. „Współczesnego handlu ludźmi w Polsce i na świecie” skierowany do studentów oraz słuchaczy Uczelni. Koordynator w zakresie zwalczania handlu ludźmi z Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie przybliżył wszystkim obecnym na spotkaniu m.in. strukturę policyjną  odpowiedzialną w Polsce za zwalczanie tego zjawiska, akty prawne, jak również omówił współpracę Polskiej Policji z organizacjami rządowymi i pozarządowymi, a także organizacjami międzynarodowymi takimi jak: m.in. Europol. Interpol, Frontex, Eurojust.

Wykład został zorganizowany przez pracowników Wydziału Policyjnych Nauk Stosowanych: podinsp. dr Annę Świerczewską-Gąsiorowską oraz podinsp. dr Kornelię Stępień.

Definicja handlu ludźmi

Choć proceder niewolnictwa został uznany za nielegalny już w XVIII wieku, prawo międzynarodowe zakazało go różnymi aktami prawa międzynarodowego w XX wieku, brak było definicji, która by określiła, jak współcześnie należy rozumieć to zjawisko. Definicja pojęcia „handlu ludźmi” pojawiła się w prawie międzynarodowym dopiero w 2000 r., kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Protokół o zapobieganiu, zwalczaniu oraz karaniu za handel ludźmi, w szczególności kobietami i dziećmi, uzupełniający Konwencję Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej (tzw. protokół z Palermo).
Polskie prawo karne od czasu odzyskania niepodległości zawierało przepisy karne zakazujące handlu kobietami i dziećmi oraz wywiezienia innej osoby za granice kraju w celu uprawiania zawodowego nierządu (Kodeks karny z 1932 r.), handlu kobietami nawet za ich zgodą oraz handlu dziećmi, dostarczania, zwabiania lub uprowadzenia w celu uprawiania nierządu innej osoby (k.k. z 1969 r.) oraz uprawiania handlu ludźmi nawet za ich zgodą, zwabiania lub uprowadzania innej osoby w celu uprawiania przez nią prostytucji za granicą oraz oddanie osoby w stan niewolnictwa i uprawianie handlu niewolnikami (k.k. z 1997 r.), lecz w żadnych z tych kodeksów nie zostało wyjaśnione, jak należy rozumieć handel ludźmi. Dopiero nowelizacja kodeksu karnego w 2010 r. wzorując się na definicji protokołu z Palermo zawarła legalną definicję.

Czym jest handel ludźmi?

Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem: przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą – w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy.

Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wyżej wymienione.

Kodeks karny w art. 8 przepisów wprowadzających k.k. zakazuje również niewolnictwa, jest zdefiniowane jako stan zależności, w którym człowiek jest traktowany jak przedmiot własności.

WAŻNE INFORMACJE!!!

W Komendzie Głównej Policji funkcjonuje specjalna infolinia i skrzynka e-mail, dzięki którym każdy, kto posiada informacje o przypadkach handlu ludźmi, może skontaktować się z policjantami. Pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. lub dzwoniąc pod numer: +48 664 974 934, można zapobiec ludzkim tragediom. Taka wiadomość lub telefon może uratować komuś życie. Nie bądźmy obojętni!

Więcej informacji na temat przestępstwa handlu ludźmi oraz Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi można przeczytać TUTAJ oraz http://www.handelludzmi.eu.

Opr. i zdjęcia: D. Bruski/kgp