W dniu 18 grudnia 2017 roku w Szczytnie Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkole Policji w Szczytnie wspólnie z Wydziałem  Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie zorganizował Ogólnopolską Konferencję Naukową pn. „Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa w obliczu fundamentalizmu religijnego”. Przedsięwzięcie objęte zostało patronatem honorowym Pana nadinsp. dr. Jarosława Szymczyka Komendanta Głównego Policji.

Konferencję otworzył Komendant - Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Marek Fałdowski serdecznie witając Uczestników oraz przypominając zakres tematyczny konferencji obejmujący zagadnienia szczególnie związane z bezpieczeństwem wewnętrznym państwa, w dobie wciąż rosnącego zagrożenia ze strony zachowań mających swe podłoże w skrajnie radykalnym fundamentalizmie - w tym fundamentalizmie religijnym islamskich organizacji terrorystycznych. W trakcie przemówienia Komendant-Rektor wyraził przekonanie, iż niniejsza konferencja poza wymiarem  naukowym, znajdzie również odzwierciedlenie na gruncie praktycznym i pozwoli organom ścigania na identyfikację najważniejszych problemów pojawiających się w procesie przeciwdziałania, a także zwalczania wszelkiej przestępczości zaistniałej na tle postaw skrajnie radykalnych.

Dyskusja naukowa podzielona została na cztery panele tematyczne, w ramach których swoje wystąpienia zaprezentowali przedstawiciele wielu środowisk naukowych:

PANEL I - Fundamentalizm religijny – istota

• zw. dr hab. Marian Cieślarczyk - Kierownik Zakładu Kultury Bezpieczeństwa i Metodologii w Instytucie Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach - „Zjawisko migracji w perspektywie nauk o bezpieczeństwie”
  • nadzw. dr hab. Wojciech Gizicki - Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie - „Fundamentalizm antychrześcijański - europejska droga w niebyt”
  • nadzw. dr hab. Sławomir Zalewski – Prodziekan ds. Nauki Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie „Dylematy bezpieczeństwa religijnego”
  • dr Sławomir Hypś - Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie „Granice wolności religijnej w prawie polskim”

PANEL II - Fundamentalizm religijny jako źródło terroryzmu. Historia i współczesność

• prof. nadzw. dr hab. Aldona Piwko - Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie „Muzułmański fundamentalizm religijny jako źródło współczesnego terroryzmu w Europie”
  • dr hab. Tomasz Oczkowski  oraz mgr Michał Perliński – Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ,,Problematyka znaczenia mowy nienawiści w kontekście wojny cywilizacyjnej"
  • mł. insp. Tomasz Michalczak – Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie „Przemoc "w imię Boga" a fundamentalizm w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie”

PANEL III - Instrumenty prawne w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania  zagrożeń związanych z fundamentalizmem religijnym.

• nadzw. dr hab. Krzysztof Wiak – Dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie „Gwałtowna radykalizacja postaw jako problem prawa karnego”
  • dr Zuzanna Gądzik - Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie „ Prawnokarna ocena samobójstw popełnianych z powodów religijnych”
  • dr Damian Szeleszczuk - Katedra Prawa Karnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie „Sekty jako organizacje o charakterze fundamentalistycznym - perspektywa prawnokarna”

PANEL IV - Polityka wewnętrzna państwa wobec zagrożeń ze strony fundamentalizmu religijnego.

• nadzw. dr hab. Adam Hołub - Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie „Radykalizm religijny w oglądzie Urzędu Ochrony Konstytucji w Niemczech”

Opr.: A.Łyżwa

Foto: J.Pszczółkowski