27 lutego 2018 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rozpoczęła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja naukowa nt. „Udział Policji oraz innych służb i instytucji w ochronie infrastruktury krytycznej państwa w dobie niesymetrycznych zagrożeń.” Konferencja w Szczytnie organizowana jest pod patronatem Komendanta Głównego Policji oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Przedsięwzięcie otworzył Komendant-Rektor insp. dr Marek Fałdowski, który w ramach swojego wystąpienia odczytał również list od Pana Joachima Brudzińskiego – Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, skierowany do uczestników konferencji.

Wśród współorganizatorów oraz znamienitych gości znaleźli się: Pan Minister Tomasz Zdzikot – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, przedstawiciele Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, zastępcy dyrektora RCB: Pan dr Krzysztof Malesa oraz Pan Grzegorz Świszcz,  przedstawiciele: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pan Daniel Głowacz oraz Ministra Energii – Pan Marek Drzewiecki, ABW, Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, komendanci-rektorzy i rektorzy oraz przedstawiciele: Szkoły Głównej Służby Pożarniczej – nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, Akademii Sztuki Wojennej – gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, Wojskowej Akademii Technicznej – płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, a także Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., Konsalnet Security Sp.zo.o. i Centrum Projektów Europejskich.

Wśród gości zagranicznych znaleźli się przedstawiciele NATO Energy Security Centre of Excellence oraz Mavir Hungarian Independent Transmission Operator Company LTD.

W konferencji biorą także udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ochronę infrastruktury krytycznej, eksperci i specjaliści świata nauki, a także zainteresowani tą tematyką funkcjonariusze, pracownicy oraz studenci i słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Celem konferencji jest ukazanie niesymetrycznego charakteru współczesnych zagrożeń, szczególnie silnie oddziałujących na infrastrukturę krytyczną państwa.

Wszelkiego rodzaju problemy w dostawie kluczowych dóbr i usług prowadzić mogą do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu państwa, inicjując trudne do przewidzenia zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Uczestnicy starają się zdiagnozować obecny stan związany z podziałem kompetencji w ochronie infrastruktury krytycznej, doprecyzować odpowiedzialność poszczególnych służb i instytucji, a także określić możliwości i ograniczenia prowadzenia działań na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej. Uczestnicy pragną także propagować rozwiązania podnoszące efektywność dotychczas realizowanych zadań oraz upowszechniać dobre praktyki w tym obszarze.

W trakcie konferencji dyskusje toczą się wokół zagadnień związanych z infrastrukturą krytyczną, koncentrując się wokół następujących tematów:

• zagrożenia oraz cyberzagrożenia infrastruktury krytycznej,
  • praktyczne aspekty prowadzonej ochrony,
  • ochrona informacji niejawnych i współpraca z mediami. Działania edukacyjne.

Opr.: A. Stefanowicz-Szydlik, M. Piotrowski

Foto: Z. Dąbrowski, M. Błędowski