Wykłady historyczne oraz projekcja filmu poświęcone stosunkom polsko-rosyjskim wypełniły III edycję cyklu „Spotkań Katyńskich”. Przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, miało miejsce 18 kwietnia w klubie Wojskowej Akademii Technicznej.

Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie „Modlitwy Obozowej”. Gości powitał JM Rektor-Komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek. Następnie przemówienia okolicznościowe wygłosili: współorganizator, a także pomysłodawca spotkań prezes Komitetu Katyńskiego i poseł na Sejm RP Andrzej Melak oraz zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej Maksymilian Sokół-Potocki.

Wykłady prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego pt. „Golgota Wschodu” oraz  insp. dr. Marka Fałdowskiego komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie pt. „Podporządkowani NKWD – los polskich policjantów po 17 września 1939 roku” wzbudziły duże zainteresowanie słuchaczy. Rektor-komendant WAT dziękując za wystąpienia, wręczył prelegentom medale pamiątkowe Wojskowej Akademii Technicznej.

Spotkanie z historią zakończyła projekcja filmu pt. „Pamięć i ból Katynia”, zrealizowanego przez twórców rosyjskich w 1991 r., przy udziale Wacława Demeckigo.

W III edycji „Spotkań Katyńskich” udział wzięli:  z-ca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. dr Adam Joks, rektor-komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, z-ca szefa sztabu komendanta głównego Straży Granicznej Mariusz Telepko, przewodniczący Konwentu Dziekanów kmdr Wiesław Banaszewski, prezes Kapituły Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” Ryszard Walczak, osoby reprezentujące ważne instytucje państwowe, dowództwa, uczelnie wojskowe i placówki edukacyjne. W spotkaniu uczestniczyła liczna reprezentacja żołnierzy zawodowych i podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Marynarki Wojennej.

Dla żołnierzy Wojskowej Akademii Technicznej kolejne z cyklu „Spotkanie Katyńskie” było prawdziwą lekcją patriotyzmu.

Organizatorami cyklu spotkań są: Komitet Katyński, Wojskowa Akademia Techniczna i Centralna Biblioteka Wojskowa.

źródło: http://www.wat.edu.pl