W dniach 24 - 27 maja 2018 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyły się VI Ogólnopolskie Studenckie Warsztaty Kryminalistyczne.

Za nami VI edycja Ogólnopolskich Studenckich Warsztatów Kryminalistycznych, zorganizowanych przez Studenckie Koło Nauk Kryminalistycznych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W wydarzeniu udział wzięli studenci z czterech uniwersytetów: Gdańska, Torunia, Katowic oraz Rzeszowa. Zwieńczeniem warsztatów był konkurs na najlepszy studencki zespół oględzinowy. Kto nim został?

W warsztatach udział wzięli przedstawiciele zaproszonych uczelni. Byli nimi:

• studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki „Modus Operandi” Uniwersytetu Gdańskiego,
  • studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki „Veritas” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Uroczyste rozpoczęcie warsztatów miało miejsce 24 maja 2018 r. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili przedstawiciele kadry dydaktycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Pan Prorektor ds. studenckich – mł. insp. dr Sławomir Zubański oraz Pani Kierownik Zakładu Kryminalistyki Instytutu Służby Kryminalnej – podinsp. dr Agnieszka Choromańska. W uroczystości wzięli udział także opiekunowie SKNK – Pan podinsp. Marek Błędowski, Pan nadkom. Arkadiusz Błaszczuk, a także członkowie honorowi Koła – Pani mł. insp. dr hab. Renata Włodarczyk, Pan mł. insp. w st. spocz. Zbigniew Waleszczyński oraz Pan podkom. Rafał Kotapka. Uczestnicy wydarzenia mieli przyjemność gościć także przedstawicieli Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, w tym Pana podkom. dra inż. Michała Borusińskiego – Kierownika Zakładu Broni i Mechanoskopii CLKP, który wygłosił wykład inaugurujący przedsięwzięcie. Tematem prelekcji były „Kryminalistyczne badania broni w aspekcie obowiązujących przepisów”. Pan Przemysław Knut – przedstawiciel Wydziału Rozwoju Naukowego CLKP wygłosił z kolei referat na temat „Nowoczesne przestępstwa sprzed lat, nowoczesne narzędzia techniki kryminalistycznej i policyjne Zespoły ds. Przestępstw Niewykrytych”. Podczas uroczystości nadano Panu Przemysławowi Knutowi akt członka honorowego SKNK. Zaproszeni goście mieli także możliwość wysłuchania wykładu wygłoszonego przez podinsp. Marka Błędowskiego, który przedstawił temat „Procesowe zabezpieczenie śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia”.

Drugiego dnia warsztatów członkowie SKNK wygłosili prelekcje z następujących dziedzin techniki kryminalistycznej: daktyloskopii, osmologii, traseologii, mechanoskopii, biologii i fotografii kryminalistycznej. Ponadto Przedstawiciele zaproszonych uczelni zaprezentowali dotychczasową działalność w swoich kołach.

Trzeciego dnia uczestnicy warsztatów napisali test wiedzy z zakresu kryminalistyki, a następnie wcielili się w rolę technika kryminalistyki. Zespoły brały udział w praktycznych zajęciach, w których ujawniali oraz zabezpieczali ślady, występujące na upozorowanym miejscu zdarzenia.

Czwartego dnia odbył się konkurs na najlepszy studencki zespół oględzinowy. W domkach letniskowych na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Wałpusz” zostało upozorowane miejsce kradzieży z włamaniem. Studenci zabezpieczający ślady mieli do dyspozycji sprzęt i środki, którymi na co dzień posługują się funkcjonariusze wchodzący w skład grupy śledczej.

Ogólnopolskie Studenckie Warsztaty Kryminalistyczne dały wszystkim studentom możliwość wymiany doświadczeń, a przede wszystkim wiedzy z zakresu kryminalistyki. Pozwoliły także nawiązać nowe przyjaźnie, które w przyszłości stanowić będą fundament do dalszej współpracy.

Wyniki klasyfikacji konkursowej:

1. Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  2. Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki – Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie,
  3. Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki „Modus Operandi” – Uniwersytet Gdański,
  4. Studenckie Koło Naukowe Kryminalistyki „Veritas” – Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Opr. Katarzyna Król