W dniach 27-29 czerwca 2018 roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się X edycja  konferencji pt. Współpraca Policji i sektora bankowego  w zakresie zapobiegania, ujawniania oraz zwalczania przestępczości związanej  z  funkcjonowaniem sektora finansowego w Polsce.

Uroczystego otwarcia konferencji w imieniu Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji dokonała mł. insp. dr hab. Agata Tyburska – Prorektor ds. studiów.

Współpraca sektora bankowego z Prokuraturą, organami ścigania oraz innymi instytucjami w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, zwalczania oszustw finansowych oraz cyberprzestępczości godzącej w intensywnie rozwijającą się strefę e-bankowości była przedmiotem rozważań podczas konferencji, której organizatorami byli: Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Instytut Służby Kryminalnej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Wśród uczestników i prelegentów znaleźli się przedstawiciele Prokuratury, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Krajowej Administracji Skarbowej, Centralnego Biura Śledczego Policji, Szkoły Policji w Pile, Komendy Głównej Policji oraz Komend Wojewódzkich, Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, reprezentanci banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, towarzystw ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych.

Trzydniowa konferencja obejmowała następujące grupy tematyczne:

1. Organy ścigania;
  2. Współpraca;
  3. Cyberprzestępczość;
  4. Przestępczość ubezpieczeniowa i na szkodę SKOK;
  5. Przeciwdziałanie przestępstwom;
  6. Przestępczość bankowa;
  7. AML (Anti Money Laundering- zwalczanie prania pieniędzy);
  8. Przestępczość bankowa- studium przypadku.

Prezentowane wystąpienia dotyczyły zarówno problematyki przestępczości godzącej w bezpieczeństwo wewnętrzne systemu finansowego w naszym kraju jak i istniejącym oraz wprowadzanym instytucjom prawnym, narzędziom i zabezpieczeniom teleinformatycznym, rozwiązaniom analitycznym i metodom współpracy sektora bankowego z podmiotami policyjnymi oraz Prokuraturą. Przewodnim celem konferencji była wymiana informacji i doświadczeń oraz poszukiwanie rozwiązań, które zapobiegałyby popełnianiu czynów przestępczych godzących w instytucje sektora finansowego.

Tekst: M.Płotek